YPG'nin Yabancı Savaşçıları: Türkiye'ye Karşı Savaşmaya Hazırız - Kozmopolitik

 YPG'nin Yabancı Savaşçıları: Türkiye'ye Karşı Savaşmaya Hazırız

Zeytin Dalı harekatı başlatılan Afrin'e YPG'nin yabancı savaşçıları intikal etti. İngiltere, ABD, Almanya ve Fransa'dan 20 kişi 'Türkiye'ye karşı savaşmaya hazır olduklarını' söyledi.

Türkiye'nin harekat başlatmasının ardından Afrin'e intikal etmeye karar veren YPG safındaki İngiltere yurttaşlarına geniş yer ayıran BBC, İngiliz yurttaşlarının NATO müttefiki ve egemen bir ülke olan Türkiye'ye karşı savaşması ihtimalinin yasal sorunlar yaratacağına da dikkat çekti. 2015'te Suriye'ye gidip IŞİD'e karşı savaşa katılmış olan 24 yaşındaki Çin asıllı İngiliz vatandaşı Huang Lei, BBC'ye konuştu.

Manchester Üniversitesi'ndeki siyasi bilimler eğitimini yarım bırakarak Suriye'ye gitmiş olan Lei, ''IŞİD'e karşı savaşıyorduk. Sonra birden Türkiye'nin Afrin'e saldırdığını, kenti bombaladığını duyduk'' dedi. ''Oraya gidip şehrin savunulması için halka yardım etmeyi ve halkı korumayı istiyoruz. Afrin'i korumak bizim görevimiz'' görüşünü dile getiren Lei, ''Türkiye'ye karşı direnme motivasyonum, Kürt halkının bize gösterdiği iyilik, sevecenlik ve yoldaşlıktan kaynaklanıyor'' gerekçesini ifade etti.

'Afrin'i savunmaya gidecek' yaklaşık 20 uluslararası gönüllü olduğunu, içlerinde Fransa, Almanya, İspanya ve ABD vatandaşları da olduğunu anlatan Lei, grupta kendisinden başka Londra've Leeds'ten gelen iki İngiltere yurttaşı daha olduğunu, ama onların isimlerinin açıklanmasını istemediğini belirtti.