YSK Seçim Hilesine Giden Yolu Açmış Oldu - Kozmopolitik

  YSK Seçim Hilesine Giden Yolu Açmış Oldu

İstanbul Barosu eski Başkanı Avukat Turgut Kazan, kesin olmayan referandum sonuçları ve YSK'nın referandumda aldığı kararlara ilişkin, 'YSK itirazları reddederse AYM'den önce AİHM'e gidilmelidir' dedi.

İstanbul Barosu eski Başkanı Avukat Turgut Kazan, kesin olmayan referandum sonuçları ve YSK'nın referandumda aldığı kararlara ilişkin, "YSK yasaya açıkça aykırı bir genelge çıkarmış bu 1,5 - 2,5 milyon oy pusulasını kapsayan karar. YSK seçim hilesine giden yolu açmış oldu. Bu uygulamayla yalnız referandum sonuçlarıyla oynanmış olmayacak, ileride yapılacak bütün seçimlerde hileye başvurma yolu açılmış olacaktır. AKP temsilcisi Recep Özel'in somut hiçbir nedene dayanmayan, iki satırlık uydurma dilekçesi üzerine verilen bu karar, açıkça referanduma hile karıştırıldığı kuşkusu yaratmıştır. Mühürsüz oy sayısının açıklanması gerekir. YSK mühürsüz oyları saymayı reddederse AYM'ye gitmeden AİHM'e başvurulmalı" dedi.

İstanbul Barosu eski Başkanı Avukat Turgut Kazan, kesin olmayan referandum sonuçları ve YSK'nın referandumda aldığı kararlara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Türkiye seçim güvenliği konusunda, çok önemli bir yol katetmişti. Sandık kurullarıyla, il/ilçe kurulları ve YSK, gizli oy/açık sayım ilkesinin koruyucu kalkanıydı. Ama, yargıda cemaatçi suç örgütü üyeleri ağırlık kazandıkça, özellikle 2010 referandumundan sonra, bu güven azaldıkça azaldı. Ve bu referandumdaki 'mühürsüz oy pusulaları geçerlidir' uygulamasıyla, seçim hilesine giden bir yol açılmış oldu.