Yüzde 60 Ana Akım Medyaya Güvenmiyor - Kozmopolitik

 Yüzde 60 Ana Akım Medyaya Güvenmiyor

Uluslararası haber ajansı Reuters’ın araştırma raporuna göre Türkiye’nin yüzde 60’ı ana akım medyada yer alan haberlere güvenmiyor. Türkiye, 36 ülke arasında 23’üncü sırada.

Araştırma, Oxford Üniversitesi bünyesindeki Reuters Gazetecilik Çalışma Enstitüsü tarafından yapıldı.

DW’nin haberine göre; Türkiye’deki ana akım medyanın büyük kısmının ‘hükümet tarafından kontrol edildiğine’ yer verilen raporda, internet gazeteleri ve sosyal medyanın habere ulaşma noktasında sıklıkla ‘uğranılan ilk liman’ olduğu belirtildi.

Türkiye’de haberlerin ‘siyasi etkiden arınmış’ olduğunu düşünenlerin oranıysa geçen yıla göre yüzde 9 gerileyerek yüzde 20’ye düştü.

Haberlerin ‘ticari etkiden arınmış’ olduğunu düşünenlerin oranıysa geçen seneye göre yüzde dört gerileyerek yüzde 23 oldu.

ABD ve Britanya ana akıma güveniyor

Rapora göre, dünya çapındaki okuyucuların yüzde 54’ü habere ulaşmak için sosyal medyayı kullanıyor.

Araştırma kapsamında düzenlenen ankete katılanların yüzde 24’ü “Gerçekleri kurgudan ayırt etme konusunda sosyal medyanın iyi bir iş çıkardığı” görüşündeyken, bu konuda ana akım medyanın elde ettiği oran ise yüzde 40 oldu.

ABD’liler ve Britanyalılar ana akım medyaya ‘yalan haberleri ayıklama’ konusunda en çok güvenenler. Sadece Yunanlar sosyal medyaya ana akım medyadan daha fazla güveniyor.