Yüzlerce Filistinli Mescid-i Aksa İçin Yürüdü - Kozmopolitik

 Yüzlerce Filistinli Mescid-i Aksa İçin Yürüdü

Hamas ve İslami Cihad hareketlerinin çağrısı üzerine Gazze’de toplanan yüzlerce kişi, İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik politikalarına son vermesi için Müslüman ülkelerine harekete geçme çağrısı yaptı.

Yüzlerce Filistin'li İsrail’in Mescid-i Aksa’ya dönük sınırlandırmaları üzerine Gazze’de yürüyüş düzenlendi.

Gösteride konuşan Hamas yöneticilerinden Fethi Hamad, İsrail planlarının Filistinli direniş grupları tarafından engelleneceğini söyleyerek, “Mescid-i Aksa bizimdir ve Aksa’ya karşı kurulan bu komplonun devamı olmayacaktır.” ifadesini kullandı.

Hamad, Arap ve Müslüman ülkelerine, Mescid-i Aksa’ya karşı tarihi sorumluluklarını yerine getirme ve aralarındaki ihtilaflara son verip gerçek düşmana yönelmeleri çağrısında bulundu.

Batı Şeria’nın Ramallah kentinde yürüyüş yapan onlarca Filistinli, Mescid-i Aksa’yı savunmaya hazır olduklarını belirterek, Mescid-i Aksa’ya gidenleri destekleyen sloganlar attı.

Yürüyüş sırasında açıklama yapan İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Hıdır Adnan, “Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak milli, dini ve ahlaki bir sorumluluktur. Filistin yönetimi ve direniş gruplarının, artık sessizliklerini bozarak Mescid-i Aksa için harekete geçmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

İsrail güçleri, 3 gün ibadete kapalı tuttuğu “Haremi Şerif”in iki kapısını dün açmış ve kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti. “Metal arama dedektörleri” uygulamasına karşı çıkarak toplanan yüzlerce Filistinli, gün boyunca vakit namazlarını Aksa surlarının dışında kılmaya devam etmişti.