Zonguldak'ta Binlerce Madenci Yeraltında Direnişte - Kozmopolitik

 Zonguldak'ta Binlerce Madenci Yeraltında Direnişte

Zonguldak ve Bartın’da yüzlerce madenci özelleştirmeye karşı ocaktan çıkmama eylemine başladı.

Meclis gündemine gelmesi beklenen ‘torba yasa’nın 58’inci maddesi şöyle: “Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir.”

Bu madde, madenlerin özelleştirilmesinin önünü açacağı gerekçesiyle özellikle madencilerin tepkisini çekmişti.

Genel Maden İşçileri Sedikası (GMİS), geçen günlerde madde geri çekilmezse kendilerini ocağa kilitleyeceklerini bildirmiş, Zonguldak’ta binlerce madencinin katıldığı miting yapılmıştı.

Kentte TTK’nın ocaklarında 00.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler, bu sabah ocaklardan çıkmadı. Ocaklara 08.00-16.00 mesaisi için gelen işçiler önce yeraltına inmedi.

Ancak daha sonra yerüstündeki madenciler de yeraltına inerek arkadaşlarına destek verdi.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, kendilerinin eylem kararı almadığını, madencilerin kendi inisiyatifleriyle ocaklardan çıkmadıklarını söyledi. Sendika acil toplantı yaptı.

Ereğli ilçesindeki Armutçuk Müessese Müdürlüğü önünde gazetecilere konuşan sendika temsilcisi Ali Eşitmez, madencilerin yasanın Meclis’e bu hafta geleceğini, eylem için geç kalmak istemediklerini söyledi.

Eşitmez, kendilerinin de bu hafta çeşitli girişimlerde bulunacağını duyurdu: “Bizler de kendilerine bu işi diyalogla masa başında çözmek istediğimizi söyledik. Bugün genel merkez önünde buluşacaktık. Çarşamba günü Meclis’te tüm muhalefet milletvekilleri ve Zonguldak’taki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir basın açıklaması yapacağımızı duyurmuştuk. Bu kararı cumartesi günü başkanlar kurulu toplantısında almıştık; fakat madenci arkadaşlarımız, daha önceki yasalarda olduğu gibi hükümetin bunu alelacele gecenin bir vakti geçirebileceği endişesi ile şu anda kendilerini yer altına kilitlediler.”

Yeraltında 160 madencinin olduğunu belirten Eşitmez, “Bu madde Meclis’ten geri çekilinceye kadar arkadaşlarımız dışarıya çıkmayacaklarını ifade ediyorlar” dedi.