Zorla Hastaneye Götürüldüler - Kozmopolitik

 Zorla Hastaneye Götürüldüler

KHK ile ihraç edildikleri görevlerine dönebilmek için direnişe geçen ve 143 gündür açlık grevinde olan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça hakkında Halkın Hukuk Bürosu'ndan açıklama yapıldı.

Gülmen ve Özakça'nın dün gece saatlerinde zorla hastaneye götürüldüğünün belirtildiği açıklamada, tıbbi müdahaleyi reddeden Gülmen ve Özakça'ya yönelik herhangi bir midahalenin gerçekleştirilmediği ifade edildi. Açıklamada ayrıca Özakça'nın hastaneye götürülmesi sırasında darp edildiği belirtildi.

Halkın Hukuk Bürosu'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Nuriye GÜLMEN ve Semih ÖZAKÇA, dün (28.07.2017) gece saat 24. 00 civarında tutulmakta oldukları hapishane hücrelerinden zorla çıkarılarak, sedye ve hasta nakil araçları kullanılmak suretiyle Sincan İnfaz Kampüsü Hastanesine nakledilmişlerdir. Hastane sevkine dayanak yapılan Ankara Numune Hastanesi Sağlık Kurulu Raporu 28.07.2017 tarihlidir.

Raporun sonuç bölümünde '...Mevcut bulgulara göre hayati tehlike arz eder. Hayatını yalnız başına idame ettiremez. Ancak mevcut bulgular tutukluluk halinin tehirini gerektirmez. Hastane statüsünde sağlık birimi olan Ceza İnfaz kurumlarında veya resmi sağlık kuruluşlarının mahkümlara ayrılan bölümlerinde takip ve tedavi edilebilir' tespiti yer almaktadır.

Avukatları tarafından bugün yapılan görüşmede tutulan ayrıntılı tutanaklara göre :

1. Refakatçileri yanıltılarak hücreden çıkartıldıktan sonra tek başlarına bırakılarak nakle zorlanmışlardır.

2. Semih ÖZAKÇA'nın refakatçisi durumu fark ettiğinde müdahale etmek istemiş ve bir grup infaz personeli tarafından toplu olarak darp edilmiştir.

3. Semih ÖZAKÇA, hücrede ve sedyede darp edilmiş, sedyeye kayışla sabitlenmiş ve yüzüstü durumda hasta nakil aracına bindirilmiştir. Vücudunda bu saldırı nedeniyle çizik, yırtık ve ekimozlar oluşmuştur.

4. Her ikisi de ayrı ayrı, banyo tuvalet hariç yaklaşık 4X5 büyüklüğünde, havalandırma bahçesi bulunmayan, pencereleri tel ve mazgallı hastane odalarında ayrı ayrı tutulmaktadır ve yalnızdırlar.

5. Sağlık durumları ve kurul raporu tespitine rağmen yaklaşık 24 saattir yanlarında refakatçileri bulunmamaktadır.

6. Tıbbi müdahaleyi reddettiklerini ve açlık grevine devam ettiklerini beyan etmişler ve bu durum tutanak altına alınmıştır. Moralleri yüksek ve genel sağlık durumları da yukarıdaki çerçevede iyidir. Herkese selam ve sevgilerini ilettiler. "'İş ve Onur mücadelesi sürüyor, vazgeçmeyeceğiz' dediler. Tüm hukuka aykırı işlemler ve sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulacak ve koşullar düzeltilinceye kadar her türlü adli ve idari başvuru da yapılacaktır.

Nuriye ve Semih derhal salıverilmelidir. işlerine iade edilmeleri sağlanmalıdır".