16 Nisan'dan Sonra Çok Şey Değişti... - Cem Özgür Yaman - Kozmopolitik

Türkiye Cumhuriyeti 16 Nisan Tarihinde çok önemli bir seçime gitti. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ki süreçte ülkemizin yönetiliş biçimi olan cumhuriyet rejimi bazı değişiklikler ile uygulanmaya devam edecek.

Tabii ki bunun nasıl değişeceğini zamanla göreceğiz.

Şimdi güzel arkadaşım neler değişti onlara bakalım !

Referandum gecesi başbakan balkona çıktı ve herkese terörist dedikleri için en başta özür diledi. Bende k sırada cezaevinde tutuklu yargılandığım için adaletin hemen tesis edileceğini ve özgürlüğüme kavuşacağımı söyledi.

Sonrasın da oy veren vermeyen herkese teşekkür ederek ilk icraatını dile getirdi. Cumhurbaşkanı, başkan olana kadar bütün davalarından vazgeçecekti. Ertesi gün diğer icraat geldi hemen. Ülke de ne kadar fetöcü varsa siyasi ayağı dahil hemen kökten bitirildi. İçeride suçsuz yere yatanlar hemen tahliye edildi.

Referandumdan tam bir hafta sonra ; tutuklu gazeteciler serbest bırakıldı. Hemen hepsine tazminatları ödendi.

2 Hafta sonra ; devletin açıkta bulunan yönetim kademelerine liyakat sistemi ile atamalar gerçekleştirildi.

3 Hafta sonra ; yeşil alanlar ve HES projeleri ile ilgili yasa düzenlemesi yapıldı ve bu alanlar koruma altına alındı. Enerji Bakanı yeni bir yasa sundu ve alternatif enerji kaynakları üretmeye başlamamız gerektiğini sıkı bir şekilde savundu.

4 Hafta sonra ; KHK'ların sonlandırıldığı açıklandı.

5 Hafta sonra ; fetö darbesinin siyasi ayağının yargılanma süreci başladı. Başta birçok eski ve mevcut bakan, milletvekili, belediye başkanları tutuklandı.

6 Hafta sonra ; asgarî ücrete %100 zam yapıldı.

6 Haftanın içinde ; devlete olan borçların hepsi affedildi. İlaç ve muayene ücretleri kaldırıldı. Eğitimde harç dönemi bitti.

7 Hafta sonra ; imam hatipler kapatıldı. Hepsi Fen Lisesi yapıldı.

8 Hafta sonra ; terör tamamen bitirildi. Analar artık ağlamıyor.

9 Hafta sonra ; otoyol ve köprülerden geçiş ücretleri kaldırıldı. Bir çok vergi kanunu değiştirildi.

10 Hafta sonra ; tarikat yurtları kapatıldı. Hayvan öldürme ve işkence cezaları insanlara yapılan yasalar ile birleştirildi.

11 Hafta sonra ; milletvekili maaşları kaldırıldı. Devletin çeşitli kademelerinde görev yapan kurum yöneticilerinin maaşları revize edildi. Devlet'a ait araçlar minimum kullanılabilir düzeye getirildi.

12 Hafta sonra ; öğretmen maaşları iki katına çıkarıldı. Bütün boş kadrolar dolduruldu. Eğitim sistemi tekrar laiklik temeli üzerine kuruldu. Kindar ve dindar nesil yerine, bilimin ışığında yoğrulacak ilerici nesil yetiştirme şiarı edinildi.

13 Hafta sonra ; orduya kaybettirilen itibarı geri verildi. 

15 Hafta sonra ; Nuriye Gülmen ve Semih Özakça görevlerine geri iade edildi...

Bunların hepsi başka bir zamanda ve başka şartlar da mümkün olabilirdi...