7/24 Açık Ücretsiz Strasbourg Kütüphanesi! - Ali Jean ÇORAKÇI - Kozmopolitik

Merhabalar, Kozmopolik'te 18 ocak 2017'de başladığım serüvenime Can bey ile beraber aldığım ortak karar ile bugün sizin karşınıza bu sitede son yazıma çıkıyorum. Benim için her zaman ayrı bir yeri olacaktır. Hem buradan Can bey'e hem beni takip eden sevgili okurlarıma selam ederim. 3 Hafta zaten yazamayacaktım gezi'de olacağım için, böyle bir karar aldık. Büyük İhtimal Şalom Gazetesinde de bugün ya da yarın ''İkinci dünya savaşı'' hakkında yaptığım yazı dizisinde sona eriyor. Bende ''Free Journalist'' ekibine katılmış olacağım. Türkiye için normal olsa gerek..

21'inci ve son yazımla sizi baş başa bırakıyorum. Teşekkürler tekrar ve başka bir yerde görüşmek üzere..

Strasbourg’un merkezine arabayla 5 dakika, yürüyerek ise yarım saate Orangerie parkının hemen girişinde çok güzel bir parkın içinde bulunan Kütüphaneyi anlatacağım:

Bu Kütüphane 7/24 Orangerie parkın içinde bulunuyor ve istiyorsanız gelip ‘’TV rehberi’’ dergisi haricinde her tür kitap bırakabilirsiniz. Bir de tabi porno ve uyuşturucuya özenen şeyler haricinde bu yasaklar var sadece. Zaten genellikle Müşterisi yani alıcıları hep 45 yaş üstü ekip oluyor. Gençler’de geliyor ama tamamen bu ekip almış durumda Kütüphaneyi. 

İstiyorsanız gelip kitap alıp sizin olabiliyor. İstiyorsanız da okuduktan sonra aldığınız diğer kitaplarla bağışınızı yapabiliyorsunuz. Maalesef bu kütüphane birilerinde rahatsızlık vermiş ki 3 defa kundaklanmış ama tekrar orada oturan halk Kütüphaneyi tekrar kurmuş. Eğer Fransa’ya gelip Strasbourg’u ziyaret ediyorsanız kesinlikle gelmeniz gereken bir yerdir. Kaçırmayın derim :)

İşte o Kütüphane: