Anne! Kar Yağıyor - Cenk Bilge - Kozmopolitik

Kara yazılan bir hüznün beyaz yanı gibi geçiyor günlerimiz. Yağdıkça kapanıyor, eridikçe yok oluyor, görmüyoruz, unutuyoruz, siliniyor. Güne, düne söylenecek çok şeyler var elbette, yitirilenler, kalanlar, umutlar…

Öyle çok şeyler var ki anlatarak bitiremeyeceğim.
İstanbul’un belki de en güzel halini yaşarken şu saatlerde (Cuma sabah karşı 02:20) pencereden dışarı baktıkça dünün o karanlığını yer düşen karın beyaz atmosferi aydınlatıyordu.

Çok gece beklemişizdir sabaha beyaz uyanmayı, geceyi soğuk geçirdikten sonra aydınlığa beyaz bir örtüyle çıkmayı. Eski evimde pencerede dışarı baktığımda görünen bir sokak lambası vardı, okul zamanlarında perdenin arkasından geceleri her uyandığımda bakardım, çünkü ışığın vurduğu o anlarda daha net görüyordum, belki sabaha okul tatil olacaktı, ben uyuyacaktım. Mutlu ediyordu bu düşünce o zamanlarda beni, genellikle oluyordu o zamanlar, kar tahmini bile tutuyordu meteorolojinin ve güveniyorduk, çocuktuk belki de hemen kanıyorduk. Çok zaman geçti o gecelerden, çok sabah. Az önce yine baktım pencereden, şimdi kiradayım yeni bir evde, ailemin yaşadığı evden daha yüksek bir katta, Bağcıların büyük kısmını görebiliyorum. Artık sokak lambalarından değil, çatılardan anlıyorum beyaz örtüyü. Örtü büyüdükçe göğe vuruyordu aydınlığı ve daha ferah hissediyorum kendimi, tebessümle az aşağıdaki park aydınlatmasının ışığında yağan kar tanelerinin rüzgârla dansını izlerken buldum kendimi, uzun zaman önceki geceler düştü aklıma. Tatil için beklemediğim bir sabahı karşılayacaktım.

Bu sayfadan hayatımızı yönetmeye çalışanları eleştirdim, övdüm belki hiçbirini düzgünce yapamadım ama bu geceyi bugünü özel ve anlamlı kılan bir şeyler olsun istedim, not düşmek istedim sizinle birlikte.

ABD yapımı 2000 yılında gösterime giren Frekans filmi aklıma geldi gökyüzünü izlerken. Filmde dışarı çıkan adam gökyüzündeki ışık yansımaların görüyor ve bu hayatında bir şeylerin değişmesini, geçmişe bir itfaiye telsiziyle yolculuk etmesini ve geçmiş hatalarını geleceği yani anı değiştirecek şekilde müdahale etme şansı yaratıyordu, film güzel ve izlemenizi tavsiye ederim. İşte tam bu noktada geçmişin o acı tatlı güzelliklerini hatırladıkça sihirli bir elin ortaya çıkarak, yağan bu karın, yaşanan bu doğa olayının temizliğiyle birlikte geçmiş hatalarımızı geleceği değiştirecek şekilde yeniden şekillendirme fırsatı verebilse diye düşündüm.

Sosyal medyada birçok paylaşım görmekteyiz, 80’ler,90’lar ve özlemekteyiz birçoğumuz özellikle yaşları o yıllara denk gelenler, özlüyoruz. Açık ve net.

Bu yazımda uzun zaman sonra dönmenin duygusallığını barındırıyor olsam da içimde her zaman bu ülkenin bu şehrin daha güzel olabileceği hayallerini de taşıyorum.

Geceyi sabaha bembeyaz çıkarsın doğa ve temizlenelim hep birlikte, olmaz mı? Ve sabahlar çocuklara pencereden gördükleri beyazın sevinciyle annelerine koşma şansını ellerinden hiç almasın, ANNE! Bak kar yağıyor Sağlıcakla