Bir Mevsim Aç Olacağız, Her Mevsim Onurlu Olmak İçin!.. - Gökhan AKKAYA - Kozmopolitik

Onurun, emeğin, direnişin diğer adları Nuriye Gülmen ve Semih Özakça.

Bir gece yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile işlerinden edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, işlerine geri dönme talepleriyle Ankara’nın ortasında Yüksel Caddesi “İnsan Hakları” anıtı önünde 65 gün önce haksızlığın ortasında seslerini duyurabilmek için açlık grevine başladılar.

Ne oluyor bu KHK ile işten atılanlara?

Sağlık güvenceniz olmuyor.

Herhangi bir kamu ya da yarı kamu kuruluşunda çalışamazsınız.

Yurtdışında bir iş bulmak gibi bir ihtimaliniz yok çünkü mevcut pasaportunuz geçersiz kılınıyor ve turist pasaportu da alamıyorsunuz.

Son olarak aylık olarak almanız gereken işsizlik parasını almanızı kaydınıza yazdıkları bir kodla engelliyorlar.

Kısacası insanları direk açlıkla terbiye etmeye çalışıyorlar. İşte tam olarak da buna itiraz ediyorlar Nuriye ve Semih. Onları açlıkla terbiye etmeye çalışanlara bedenlerini açlığa yatırarak direniyorlar.

Peki neden bu direnişe başladılar? Neden yol olarak açlık grevini seçtiler? Çünkü başka hiçbir yolları yok. Dava açmak gibi bir seçenekleri elbette var ancak sonuçları hep red. Zaten iktidardan OHAL çerçevesinde alınan kararlar için dava yolu olmadığı yönünde açıklamalar ilk günden bu yana söyleniyor. Kurulan bir komisyon var ki sadece kurulduğu ilan edildi, henüz yapılmış hiçbir işlem yok.

Onlar emekleriyle kazandıkları işlerini, bir hiç uğruna kaybetmek istemiyorlar. Ne bir parti adına direniyorlar ne de bazılarının dediği gibi üç beş ağaç için bedenlerini açlığa yatırıyorlar.

Onlar, onurları ve ekmeği için bedenlerini açlığa yatırdılar. 65 Gündür seslerini duyurmaya çalışıyorlar, tek istekleri adaletin yerini bulması ve işlerine geri dönmeleri. Yani anlayacağınız onlar yemeğe değil adalete açlar.

Önce ekmeklerinden oldular şimdi ise ömürlerini yitiriyorlar. O çiçeklerin solmaması için Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haklı talepleri karşılanmasını, işine iade edilmesini ve bir dakika daha bile aç kalmamasını istiyoruz.

Nuriye ve Semihin Açlığına Ses Ver.

Bir mevsim aç olacağız, her mevsim onurlu olmak için!..