Evladınız Şehit Oldu! - Cem Özgür Yaman - Kozmopolitik

Şırnak Silopi'ye bağlı Beşiktaş köyünde sabah kahvaltı sofrası kurulmuş herkes heyecan ile çayını yudumluyor, lavaşına köy peyniri koyuyor hızlıca yiyorlar. Bir kaç dakika içinde zar zor çeken internet bağlantısı ile görüntülü arama gelecek. Komando olan kınalı kuzusu arayacak Fatma Teyzeyi..

*****

Muğla Köyceğiz de Hatice Nine komşularını çağırmış, çaylar bardaklara dolmak için bekliyor. Kızına sesleniyor " Neden hala görünmedi bu hayta? " Anne cevap veriyor " Daha yeni inmiştir çarşıya Anacım.. " diyor.

*****

Mehmet Usta berber Meriç'te. Her gün sabah saat 6:30 da açar dükkânını. Cumartesi günleri ise 12 de açar. Yine 12 de açıyor dükkânı. Bir tane oğlu var. Çok geç gelmiş dünyaya, Mehmet Usta 42 yaşında almış ilk evladını kucağına.

*****

Gülsüm, Antalya'da izin almış evde hazırlanmış, yapmış makyajını nişanlısı ile konuşacak. Çok sevmişler birbirlerini. Gülsüm'ün babası askerliğini yapsın öyle gelsin istesin demiş. Çocukcağız n’yapsın tecili bozmuş gitmiş askere. Sevdiğini görecek Gülsüm yüzü gülüyor..

*****

Mehmet Usta haberleri açıyor beklerken evladını. Son dakika yazıyor koca koca. " Kayseri'de patlama! " Mehmet Usta sapsarı kesiliyor. Sarılıyor hemen telefona. Oğlan açmıyor telefonu. Bir daha, bir daha, bir daha arıyor. Bu 20 dakika böyle tekrarlanıyor.

*****

Gülsüm'e sesleniyor Annesi, kızım koş yetiş diyor. Patlama, Kayseri, askeri taşıyan otobüs diyor. Elinde ki ayna yere düşüyor kırılıyor Gülsüm'ün ...

*****

Hatice Nine'nin içine bir ağırlık çöküyor. Kızı televizyonun sesini açtıkça biraz daha ağırlaşıyor içi..

***** 

Masum evlatlara kıymanın vebali nedir sizce? 

Sadece masumlara demekteyim, canlıyı katletmek nedir? Hangi anlayış bunu savunabilecek? Kim bu kadar kahpe olabilir? Neyin özgürlüğü için bu bedeller? Kimin hırsına kurban veriyoruz gencecik insanları, masum vatandaşları?

Hırslarınız kan gölü olacak bir gün ve içinde boğulacaksınız elbet.

Biz o gün orada olacağız hesap sormak için.

Yakındır hesap sorma günü mazlumun...