Gerçek Virüs Sistemin Kendisidir - Kaan AKIN - Kozmopolitik

Koronavirüs’ten korunmanın yolları evlerde hijyenik ürün ve gıda stok etmek değil. ‬

‪Hijyen malzemelerine ulaşamayan, yeterince beslenemeyen insanlara ulaşmak ve onların hastalanmasını önlemek ile mümkün olur.

Aslında henüz tedavisi geliştirilmemiş hastalıklarla mücadelede görüldüğü gibi insanlar, ülkeler çoğunlukla kendi önlemlerini alarak korunmaya ve yaşamaya çalışıyorlar. 

Bu şekilde sorunun sistemsel olduğu koronavirüs salgını ile mücadele şeklimizde ile de çok net ortaya çıkıyor.

Tabi ki kişisel ve ülkesel potansiyelimiz ve erişim gücümüz ile kendimizi koruma altına alacağız ama bu tür geneli etkileyen virüs salgınlarında potansiyeli ve erişimi sınırlı olan komşunuzu, mahalle sakinlerinizi, şehrinizi, ülkenizi, dünya’yı koruma altına alamazsanız virüs ile baş etmeniz mümkün gözükmemektedir. 

Tüm bu söylediklerimizden yola çıkarak mevcut sistemin varlık sebebi olan güçlü olanın zayıf olanı ezdiği, sömürdüğü ve yok ettiği anlayışın koronavirüs gibi dünya’yı etkileyen bir  sorunla mücadele etmesi imkansıza yakın görünmektedir. Çünkü bu tarz salgın hastalıklarla modern çağda para, silah ve insan gücü ile mücadele edemezsiniz. 

Mücadele ancak ve ancak aklın, bilimin ve dayanışmanın ortaklaşması ile mümkün olabileceğini görmemiz gerekiyor. Her insanın, ailenin, şehrin, ülkenin kendi çözümünü üretmeye çalışması ve mücadelesi kapitalist sistemin yarattığı en büyük hastalıktır ve virüs ile bu şekilde baş etmemiz ne yazık ki mümkün görünmemektedir. 

Çok geç olmadan hastalığı üreten sistemin çözüm yolu yaratamayacağının farkına vararak, uluslararası alanda kurulacak virüs ile bilimsel mücadele üretecek ortak çalışma alanlarının yaratılması ve elde edilen bilgilerin bir havuzda toplanarak değerlendirilmesi ve çözüm üretilmesi gerekmektedir. 

Bunu yapamazsak her geçen gün kayıpların sayısı artacak ve dünya geri dönüşü olmayan karanlık bir yeni döneme girecektir. 

Şu bir gerçektir dünya’nın ortak aklı ile de mücadele versek, herkes kendini kurtarmaya çalışarak da mücadele verse sistem hastalanmıştır ve bunun  geri dönüşü bulunmamaktadır. 

Bu mücadele sırasında ve sonrasında hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır.