Olympos Dağı'nda Tanrıcıklar Sustalı - Yeşim Kabaca - Kozmopolitik

Çıktın mı gecenin bir vakti uyuyan ejderin sırtından o ateş kulesine?

Eskiden gözcüler beklermiş, bir vakit önce kaybolan tanrılarını o kulede...

Şimdi her şey gayet sade. Süslü hiç bir şey yok. Zira efsane olmak için 1920lerin kafasını kundaklayıp taşısalar da bugüne,  olmuyor; olamıyor efsane.

Oysa gerçek efsaneler hep geri döner. Öyle bir yanları vardır gerçeklerin. Gerçekleri balon gibi patlattığını sanan sahte efsaneler ise nerede yaşarsa yaşasın döner tozlu bir harabeye...

Harabe deyip geçmeyin,  nerede Kayaköy nerede Istanbul'un güzide dönüşümü için boşaltılmış çevre mahalleleri.

Bir şey ne zaman korunur diye sormaktan aciz zihinler, memleketin boşluktan takır takır ses veren hazinesini hiç ederken, efsane olma peşinde.

Oysa efsane, çağından bile ileride olandır, doğası gereği o güne kadar olanlardan daha çok artı değer sağlar. O nedenle "artık mallarla", titan zincirleri gibi mesnetsiz kafalarla , çalıp çırparak efsane değil pespaye olur bunu anlamayan.

Durun durun, daha bitmedi; efsane olmak önce gerçeklerle baş etme kabiliyeti ister, hem de oyle din filan demeden, kendini gülsuyu doldurulmus klimalı odalarda sümme haşa peygamber zannederek pazarlamadan, tüm gerçeklerle bir Köroğlu bir Ayvaz misali baş etme kabiliyeti ister. Zaten tam da bu nedenle efsane kendini korur. Yıkılmaz, yok edilemez.

Tanrıların yaşayabileceği kadar güzel ve yüksek sayılan Tahtalı Dağı ormanlarını hiç edenler mi efsane sayılacak diye şöyle bir bakın bakalım;

Tarih Spartalıları yazar, Persleri ise barbarlar diye anar.

Tarih Xanthos'u yazar, Persleri ise barbarlar diye anar.

Tarih efsaneyi uyduranları değil, efsaneleri yapanları yazar, efsaneleri silmeye kalkanlari ise bir kelime ile anar; barbar.

Ejderhanın sırtından yürüyen, yolu bilir, bir yanı uçurumdur. Efsaneyi görmeye gidene yol kendini gösterir ama barbarın sonu kibriyle yol diye yürüyeceği uçurum olur.

Ne diyorduk son söz olarak?

Olympos Dağı'ndaki yeni nesil sözde Tanrıcıklara ve onların 100 kafalı beton canavarlarına inat,

Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa!

Adın yazılıdır Türkiye Cumhuriyeti'nin her bir parçasına.