Öyle Kolay Olmaz Bu İşler Artık Reis! - Eren SOYDEMİR - Kozmopolitik

Geçtiğimiz hafta içerisinde, iktidar mensubu yüksek zevat (Başbakanlık genelgesinde böyle anılıyorlar) yani bakanlar ve üst düzey bürokratlar durduk yere Avrupa ziyaretleri yapma ve referandum toplantıları tertipleme girişiminde bulundu. Kendi koydukları kanun ile yasaklanmış olduğunu bilmiyorlar mıydı dersiniz? İyi bilirler!

Kamuoyunda daha bu ziyaret silsilesinin esası tartışılmadan hemen bir usül tartışmasıdır patlayıverdi. Tabi ki bunda Avrupa devletlerinin bu zamana kadar hiç de alışık olmadığımız türden engellemeleri eklenince iş resmen, hem de gurbetçi vatandaşlar nazarında bir köşekapmacaya dönüverdi.

Hollanda da polisten kaçan aile bakanımız mı dersin.  Uçağı havada fır dönen dış işleri bakanımız mı? Ne ararsan var. Dış ilişkiler konulu teksas tommiks çizgi romanı.

İçeride ne var diye soracak olursak, var da var! Saymakla bitmez hatırlayacak olursak. Ülkemizde şöyle bir manzara hakimdi; Bıçaklanan Hollandalı finike portakalı mı dersin? Hollanda bayrağı niyetine yakılan Fransız bayrağı mı? Yanlışlıkla dövülen İsveçli turist mi? Konsolosluk binasının çatısından indirilen bayrak mı? Tam bir fuar alanı.

Ne dersen de. Olay su katılmamış facia, rezil bir garabet kelimeler yetersiz kalıyor. Fakat benim asıl çekmek istediğim nokta tam da bu sözüm ona algı operasyonunun(!) ucubeliği. Hatırlayınız AKP'nin meziyetleri arasında en başarılı olduklarından bir tanesi toplum algısını çok iyi yönetebilmekti. Ellerindeki medya gücünün de yardımıyla birçok olayı önce var ettiler sonra bunun algısı ile kendilerine olan desteği konsolide ettiler. Bu algı yönetimini adeta toplum tutkalı olarak başarılı bir biçimde kullandılar. Ancak ne oldu da bu operasyonları artık başaramaz hale geldiler? "One Minute" ile İsrail kahramanı olanlar, nasıl oldu da portakal bıçaklar, inek keser hale kadar düşebildi?

Cevabı çok basit. Bu işi maharetle yürütenler ile artık beraber değiller.

Beraber ıslandıkları yağan yağmur artık FETÖ olmadan çok da makbul değil. CIA güdümlü ve eğitimli bir toplumsal yönetim ve organizasyonu çok kuvvetli terör örgütü sayesinde oluşturabildikleri algı artık bu denli rahat kurgulanamıyor.

Referandum öncesi giriştikleri bu kurgu mizansenini bile zamanlama hatası ile hayata geçirdiler. Şimdiden gündem soğudu ne Hollanda kaldı ne Danimarka.

HAYIR cephesi içini rahat tutsun. Yürütemeyecekleri operasyonlar kendilerine eksi puan olarak geri dönecektir. Hele ki bir konuda Bumerang kuralı işleyecekse o kesinlikle dış politika ve uluslararası ilişkilerdir. Yaptığınız hata döner gelir sizi bulur.

Bu acemilikleri ile giderlerse sadece referandumu değil. Önümüzdeki seçimleri de kaybeder ve Türkiye siyasetinde tarih olurlar.

Reis'in meşhur idolü Macciavelli derki: "Fırsat kaçırılmayacak kadar güzeldir!"

Öyleyse bize düşen, onlar Avrupalarda oyalanıp dururken, halka gitmek ve #Hayır'lı günleri anlatmak.