Prangalı Özgürlük - Ceren Gözde Uygun - Kozmopolitik

Gerçek demokrasinin en önemli sacayaklarından biri tarafsız ve güvenilir basındır. Gücüne güç katmak isteyen baskıcı iktidarlar ise algı yönetimini kolaylaştırmak adına medyayı ele geçirmeye, şayet bunu yapamıyorsa susturmayı seçer. Peki ya tüm bunların yetersiz kaldığı durumlarda?

Sosyal medyada kişisel hesaplarından yaptıkları paylaşımlar yüzünden gözaltına alınan veya tutuklanan kaç insan var biliyor musunuz? Yüzlerce! Üstelik bunların büyük çoğunluğu yalnızca fikir beyanı. Şiddet yok, hakaret yok, saldırı yok. Ama karşılığında ceza var, gözdağı var, sindirme var! Hani herkes düşünce ve kanaat hürriyetine sahipti? Hayatın baharındayken neden tüm fotoğraflarımız Silivri yollarında çekildi?

Yani diyorlar ki, elbette özgürsünüz ama şu prangayı da bir takalım ne olur ne olmaz. Belki boyunuzdan büyük işlere kalkışıp, siyaseti ve onun bulaşıp kirlettiği her şeyi eleştirme gafletinde bulunursunuz.

Oysa bunun yalnızca süreci uzattığını, doğruların eninde sonunda gün yüzüne çıktığını belki de asırlar önce tecrübe etti insanoğlu. Bu yüzden siz siz olun, inandığınız doğrular hakkında kaleminizi oynatmaktan, sorguladığınız her şeyi yazıya dökmekten asla vazgeçmeyin. 

Tarih dediğimiz şey tamda sizin bugünlerden geriye bıraktığınız ve bedelini çok ağır ödettikleri o yazılar olacak! İçinde onurluca bir dik duruş barındıran...