Referandum'da Hayır Demezseniz Ne Olacak? - Ali Jean ÇORAKÇI - Kozmopolitik

Artık geldik çattık Pazar gününe 2 kaldı ve Referandum'da Türkiye'nin ve bizlerin kaderini etkileyecek referandum'a.. Ben #Hayır'a mührümü Fransa'da bastım. Şimdi sıra sizde.. Ülkeniz için, Kendiniz için #Hayır demelisiniz. Umarım Pazartesi sabahı mutlu ve güleryüzlü şekilde uyanacağız diyerek yazıma kısa ve öz başlıyorum.

Geleceğimiz için #Hayır diyeceğiz,

Cumhuriyeti bölme isteyenlere #Hayır diyeceğiz,

Eyalet Sistemine #Hayır diyeceğiz,

Atatürk için #Hayır diyeceğiz,

Referandum'da #HAYIR demezseniz ne olacak? 

şunlar olacak: ( 20. Madde şeklinde sıraladım size) 

1. Tek adam rejimi kurulacak, tek adam her şey olacak, devletin tümüne hükmedecek. Bir kişi başkan seçilecek ve o kişi hem hükümet, hem meclis, hem de mahkeme olacak.

2. Başkan olan kişi aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak. O parti belki de senin hiç oy vermediğin / hiç sevmediğin bir parti olacak.

3. O partinin genel başkanı hakimleri atayacak. Kararname adı altında kanun yapabilecek. Seçtiğin milet meclisini feshedebilecek. Orduya emir verecek.

4. Seçtiğin milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacak. Sözünü kimse dinlemeyecek.

5. Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Japonya gibi değil Suriye, Libya, Mısır, İran, Kuzey Kore, Uganda gibi bir ülkede yaşayacaksın.

6. Rejim değişecek. Sadece adı Cumhuriyet olacak. Gerçekte krallık gibi her şey bir kişinin elinde olacak. Demokrasi kalmayacak.

7. Başkan sokakta bir kişiyi öldürse, 400 milletvekili izin vermezse çıkarılmayacak.

8. Başkan ve yardımcıları ile bakanları yolsuzluk yapsa, yetim hakkı yese, devlet malına el uzatsa dahi 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılmayacak.

9. Başkan, kendini ve bakanlarını mahkemeye çıkarma gişiminde bulunan meclisi feshedebilecek.

10. Hakimler ve savcılar başkanın sözünden çıkamayacak. Başkan hak hukuk tanımaz, zorba biriyse seni koruyacak hiç kimse olmayacak. Can ve mal güvenliğin kalmayacak.

11. Tek adam karar verdiğinden belirsizlik hakim olacak. Kimse yaptırım yapmaya cesaret edemeyecek. Ekonomi tek adamın keyfine göre vereceği kararlara kurban edilecek. Kriz, iflaslar, işsizlik ve yoksullukla birlikte çöküş gelecek.

12. Asgari ücreti, fiyatları, maaşları, işçi memur alımlarını, dernek sendika kurulması ve kapatılmasını, her şeyi tek adam belirleyecek.

13. Tek adam kimsenin aklıa ihtiyaç duymayacağından, devlet ve toplum hayatında danışma, ortak akıl, uzlaşma gibi yöntemler olmayacak. Çatışma, kutuplaşma ve terör için en uygun zemin oluşacak. Çatışma ve terör artacak.

14. Beş yılda bir sandığa gidip bir başkan bir de onun partisinin çoğunlukta olduğu Meclisi seçeceksin.
Bir daha ki seçime kadar sana kimse bir şey sormayacak. 

15 Başbakan olmayacak. Bakanlar sadece başkana karşı sorumlu olacak, Meclise karşı sorumlu olmayacak, milletvekillerini umursamayacak.

16.Seçtiğin milletvekilleri bakanlardan ve bürokratlardan hizmet yapmasını istemeyecek, hesap sormayacak, sana hizmet getirmeyecek.

17. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girecek, buralan hepsi ''Başkanın Partisi'ne göre düzenlenecek.

18. Devlet, parti devleti olacak. Başkan senin partinden değilse evlet kapısında yerin olmayacak.

19. Başkan isters devlet kurumlarını bölgelere ayıracak ülenin bölünmesine neden olabilecek.

20. Başkan padişahlarda dahi olmayan, Atatürk'e bile verilme yetkilere sahip olacak.

#Hayır deyin Türkiye'yi İslamcılardan kurtarın!