Siyasal Jargon İle "Sarp Kuray'a Hoş Geldin" Yazısı - Eren SOYDEMİR - Kozmopolitik

Adettendir yeni gelene, "Hoş Geldin" denir.

Sende ülkenin en köklü siyasal partisine hoşgeldin.

Asırlık çınara dal oldun; yaprak oldun; can oldun, maviyi yeşile kattın.

Yıllardır vermiş olduğun mücadelen çıkınında, kömür karası yüzüyle hayata galebe çalmış bir maden işçisi edasıyla geldin; hoşgeldin.

Sol siyasetin yoğun kullanılan jargonu ile söylemek gerekirse, "ödediğin bedeller" bu taraflarda birçoğu için düşünülmesi bile sakıncalı sayılanlardan.

Bir çoğunun sallama çay kıvamında olduğu siyaset arenasına, demleme çay tadıyla geldin, hoşgeldin.

Çok iyi biliyoruz, mücadele kanında var, ateşten gömleği çoktandır giymişsin. Küçücük kızını geride bırakanlardansın.

Vardığın bu yerde sana ihtiyaç çok; tam vaktinde geldin. Hoş geldin.

CHP 'yi yerden yere vururlarken, zulmün pençesi üzerimizde gezerken, bu da yetmezmiş gibi, sol değil sosyaldemokrat bile değil derlerken, takıverdin rozetini yakana gururla. Takım elbiseye kanın hiç kaynamamış belliki ama "Altı Ok" yakıştı bağrına. Hoşgeldin.

Bütün deneyimin, yaşanmışlıkların ödemiş olduğun bedel ile bu partiye katacağın çok. Çorbada tuz, çayda şeker olmaya geldin. Hoşgeldin.

Buraya kadar hoş geldin sefa getirdin.

Şunu bilesin ki, ülkenin en zor siyaset arenasındasın artık. Küçükken bırakıp, genç kadın haline kavuştuğun kızın bile karşı gelecek sana!
Solcu diyecek vuracaklar, yeni diyecek burun kıvıracaklar hatta hatta ısmarlama diyecekler. Düşünceni, mücadeleni, deneyimini es geçecek tipine, kılığına konuşmana takacaklar. "İnsan buradan da eleştirilir mi?" dediğin yerden eleştirecekler tam da! Yıpratmak huydur bizim buralarda bolca yıpratacaklar. Genel başkanın adamıdır gözü mevkidedir makamdadır o yüzden geldi diyecekler. Hatta taktığın rozette yetmeyecek, "CHP" li değil ki zaten diye burun kıvıracaklar! Hiç görmediğin ne varsa deneyimlerin arasında burada onları da göreceksin.

İşte tam yıldığın bıktığın anda birde "kıvılcım iken ateş olanları", yeşil için hayatını ortaya koyanları, emek için bedel ödeyenleri göreceksin. Rüzgar gibi esen, onuruyla gururuyla insana dair sözü olanları göreceksin. Onlardır ki sana omuz verecek, sana yoldaş olacaklar.

Daima sorarlar bu parti nasıl bir asırdır ayakta diye. Hep onlardır buna sebep. Kökü derindedir bu partinin. Yeri gelir Mustafa Kemal'dir kuvvacı cephede, yeri gelir "Uğur Mumcu'dur" Cumhuriyet'te, yeri gelir Berkin'dir ekmeğinin peşine giden, yeri gelir "Abdocandır" barikatlarda, sayılmaz, daha niceleridir.

Yapılacak ne var diye soracak olursan. Halklar bizi bekliyor. Ezilen işçiler, mahpus yatan gazeteciler, işinden edilen akademisyenler, şehirleri yok edilen kürtler; hepsinin gözü kulağı bizde. Özgürlüğe ve "adalete" yürüyen milyonların da yüreği olmalıyız.
Yaşam da soldadır, Yaşatan da. Sen bize unutturulmaya çalışılan "SOL" yanımızsın. Hoş geldin sefa getirdin!