Zafer Tam Da Böyle Olur! - Eren SOYDEMİR - Kozmopolitik

En zor şartlar altında, can siperane bir şekilde mücadele edilen bir referandum sürecini geride bıraktık.

Hukuksuzluklar, adaletsiz bir seçim atmosferi, zorbalık, baskı ve zorlamalar, saldırılar ve daha nicesi bir tarafta gözümüzün önünde halen duruyor.

Ancak  herşey bir kenara bırakılacak olursa, bu referanduma damga vuran asıl olay YSK nın sıkandal kararı ile geçersiz iken geçerli sayılan 1.5 Milyon mühürsüz, tasdiksiz oy pusulasının bir anda AKP'li yöneticinin itirazı sonucu geçerli sayılmasıdır.

Her zaman bir kuşku vardı elbette. Hile yapıldığına, oyların çalındığına ve bir çapanoğlu olduğuna dair. Doğru düzgün bir kanıt ortaya koyamamanın verdiği sis perdesinin arkasında kaldı bu iddialar. Yaşanan son sıkandal ise kılıfına sığmayan minare misali ortada.
Demokratik ortamda kazanamayacağını anlayan iktidar hileyi meşru ve aleni biçimde gerçekleştirme kararını yürürlüğe koydu. Fetöcülerin yokluğunda hilenin nasıl gerçekleştirileceği konusuna da aydınlık getirmiş oldu. İktidar partisi kendisi açısından bir faciaya daha imza attı ve geçmişteki bütün zaferlerinin de şaibeli olabileceğini bütün dünyaya ilan etti.

Öte yandan Dünya üzerinde neredeyse hiç bir siyasi hareketin başaramadığı bir mücadeleyi Türkiye muhalefeti nasıl gerçekleştiriyor sorusuna bir cevap ortaya çıktı. Bütün zorluklara rağmen İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana başta olmak üzere, büyükşehirlerin çoğu iktidarın yenilgi alanı oluverdi.

Referandum sonucu gördük ki, ülkenin batısı korktuğu kürtler Cumhuriyete ve ülkenin temel değerlerine, parlamenter sisteme ve herşeyin ötesinde demokrasiye sahip çıktılar. Beklenenin tam aksine, şartların bütün zalimliğine rağmen tercihlerini demokrasiden yana kullanma iradesini ortaya koydular.

Bu sonuç bile Umut ağacının köklerinin bu topraklarda ne kadar derine indiğini gösterdi bize. Matematik acımasız bir biçime kaybettini bile dese, biz umudu kardeşliği ve barışı kazandık.

Bu zafer bütün seçim sonuçlarının en #Hayır’lısıdır.
Bu iktidarın korktuğu şey başına geldi. Bunu da kendileri başardılar. 

Madem ki birlik olabiliyoruz, madem ki batıdan uzatılan el doğuda tereddütsüz ve karşılıksız el buluyor. O zaman uzatalım ellerimizi birbirimize. Muhalefet partilerine açık çağrıdır. Birlikte hareket etme ve ortaklaşmanın koşulsuz ortamını yaratın. Dayanışmayı, kardeşliği ve beraberliği sahaya yansıtın. Bu referandum, yenilmiş görülen tarafın galip geldiği bir pirus zaferidir. Göreceksiniz ki yapmaya çalıştıkları hiçbir hile onları bu iktidarda tutamayacak.