21 Ekim 2021, Perşembe

‘128 Milyar Dolarla Kaç Sığınma Evi Açılır’ Sorularının Yer Aldığı Önerge Reddedildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un 19 Nisan’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği sığınma evlerine dair soru önergesi İçtüzük hükmüne aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle reddedildi. Önergenin ret gerekçesi olarak ise 128 milyar dolar soruları gösterildi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un reddettiği önergeye ilişkin şu ifadelere yer verildi: “TBMM İçtüzüğünün ‘Sorulamayacak konular’ başlıklı 97’inci maddesi ‘Aşağıdaki sorular başkanlıkça kabul edilmez. A) Başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün olan konular. B) Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular’ hükmünü içermektedir. Bu madde uyarınca yazılı soru önergelerinde sadece belli bir konu hakkında istişare edilmesi amacına yönelik sorulara yer verilmemesi gerekmektedir. Önergenizin 3,5,7 ve 9 numaralı sorularının TBMM İçtüzüğünün 97’inci maddesine aykırılık taşıdığı değerlendirilmiştir. Önergeniz, söz konusu sorular çıkarıldığı veya yeniden düzenlendiği takdirde işleme alınabilecektir.”

GEREKÇE 128 MİLYOR DOLAR  

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, söz konusu 3,5,7 ve 9’uncu sorularda Merkez Bankası’nın kasasından kaybolan 128 milyar dolara atıfta bulunduğu öğrenildi. HDP’li Ersoy’un o tarihte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı olan Selçuk’a sorduğu sorular şu şekilde:

“*Türkiye’de hizmet veren sığınma evi sayısı kaçtır?

 *Türkiye’nin her ilinde sığınma evi bulunmakta mıdır?

*128 milyar dolar ile kaç sığınma evi açılabilir?

*81 ilde her ilde bir tane olmak üzere hizmet veren ŞÖNİM’lerin şiddet gören kadınlar için yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

*128 milyar dolar ile kaç adet ŞÖNİM kurulabilir?

*Bakanlığınıza bağlı olarak hizmet vermek üzere Tecavüz Kriz Merkezi veya Cinsel Şiddet Önleme Merkezi kurulması planlanmakta mıdır?

*128 milyar dolar ile kaç adet Tecavüz Kriz Merkezi kurulabilir?

*Bakanlığınıza bağlı kaç adet kreş ve gündüz bakım evi bulunmaktadır? Bu kurumlarda eğitim gören kaç adet çocuk bulunmaktadır?

*128 milyar dolar ile kaç adet kreş ve gündüz bakım evi kurulabilir?”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Pelikancı Selman Öğüt de TÜGVA’dan Maaş Almış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu TÜGVA’nın devlet içindeki kadrolaşma faaliyetleri açığa çıkmıştı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir