24 Haziran 2021, Perşembe

Erdoğan: Merkez Bankası’nın Parasının Nereye Gittiği Sorulur Mu?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

TRT ortak yayınında konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Maske-mesafe-hijyen bu üç başlık söz konusu. Bu üç başlıkta da sosyal mesafe ve maske önem arz ediyor. Sosyal mesafe gündemimizde yerini koruduğu zaman maskeden de kaçabilmek, kurtulmak mümkün olur.

“Bu da tabi 1,5 metre idi, buna dikkat edildiği zaman maskeden de kurtulmak mümkün. Bakanımız kısa bir süre sonra bununla ilgili açıklamayı yapacak.

“3 aşımı oldum ama bir de o 3 aşıdan sonra bir de antikor yükseldi mi yükselmedi mi bununla ilgili adımı da attım. Hamdolsun 2 bin 160’ı yakaladım.

“Ben detaya girersem Cumhur İttifakı’ndaki ortağımıza yanlış yapmış olurum. Şu an anayasa çalışması yapan heyetimizle oturup değerlendirme yapacağız 128 madde üzerinde. Bu çalışmayı yaptıktan sonra çıkarılması gereken, ilave edilmesi gereken ne gibi maddeler vardır bunu bir konuşacağız. Tamam dediğimiz zaman ben Devlet Bey’e şahsım ve heyetim olarak takdim edeceğiz. Devlet Bey’in bana gönderdiği çalışmalarla da ayrıca meczedeceğiz. Bu çalışma Cumhur İttifakı’nın ortak bir çalışması olacak.

“Adeta anayasa bilim kurulu oluşturmanın gayreti içerisinde olduk. Bu konuyla ilgili olarak da en geniş anlamda bir uzlaşı sağlayalım ve bunun neticesinde meydana gelen hazırlığımızı kalkıp tarafa, yani Cumhur İttifakı’na ulaştıralım. Biz ne geniş anlamda uzlaşıyı sağlayamazsak Cumhur İttifakı olarak kendi hazırlıklarımızı milletimize ulaştırmakta zaafa düşeriz.

“Millet İttifakı neyi neyle yapacak, kimi kimle bir araya getirecek, hazırlayacakları anayasa metni nasıl ortaya çıkacak bunlar düşündürücüdür. Bunların anayasa metninde millilik, yerlilik olmayacak. Çok açık net söylemem lazım, dağdaki PKK’lıyla mı milli bir anayasa mı yapacaksanız? Onların uzantılarıyla mı kalkıp bir anayasa metni hazırlayacaksınız? Bu milletin anayasası dediğiniz zaman bunun milli ve yerli bir boyutunun olması şart. Bunu da zaten çalışmalar esnasında çok açık net görmek mümkün olacak.

“Çözüm süreci çalışmalarını yaptığımız zaman bunların bazı uzantılarıyla bir arada olduk ve bunları gördük. Milletin derdiyle dertlenmek gibi bir adımları var ya da yok bunları gördük. Bunlardan farklı bir şey beklemek mümkün değil. Yapacakları çalışmadan rahatsız değiliz, varsın yapsınlar. Parlamenter demokrasi dendiği zaman, artık bizim için mazi oldu, bu millet için de mazi oldu. Hiçbir istikrarı olmayan, sürekli koalisyonlarla iç içe, bundan dolayı da sürekli zararda olan dönemleri yaşadık biz. Bunların neticesinde AK Parti’yi tek başına iktidara getiren milletimiz oldu. Şu anki sistem yoktu ama halkımız bizi önce yüzde 34 küsürle parlamentoya gönderdi ve biz tek başımıza iktidar olduk. Kim vardı karşımızda? Sadece Cumhuriyet Halk Partisi vardı. Parlamentoda birlikte bu çalışmayı yaparken bizler çok daha pozitif kararlar alabilirken, o dönemler içerisinde de bizler huzur içinde rahat bir şekilde süreci işlettik. Ondan sonraki seçime geldik, yine parlamenter demokrasiyle, ama bizim oy oranımız sürekli artıyordu. Şu andaki sistem yoktu, yine açık ara biz öndeydik. Şimdi ise olay çok daha farklı bir sürece gidiyor, dendi ki Türkiye çok partili sistemden huzur bulamıyor. Netice de alamıyor, bunları yaşadık mı yaşadık. Koalisyonlar dönemine dönmeyi milletimiz asla istemiyor, kurtulduk bundan diyor, tekrar bizim başımızı belaya sokmayın.

“Ülkemiz önce AK Parti’yle, ardından da Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte devlet idaresine istikrarı getirdi, uluslararası alanda hızlı ve etkin karar alma kabiliyetini kazanmış oldu. Yeni sistem sayesinde son asrın en büyük sağlık krizi olan salgında biz hızlı kararlar alabildik. İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nın içinde biz 1008 odalı bir hastaneyi kurduk ki, bu hastane ne demekti biliyor musunuz, uçak oraya inecek, 5 dakikada oradan hastaneye gelecek, ameliyathaneleriyle her şeyiyle mükemmel. Bir de Sancaktepe’de, dava önce havalimanı olan yere bir hastane yaptık ve bunlar 45 günde yapıldı. Bunların özelliği 45 günde olması. Benim milletim belki de bunları bilmiyor. Buraların bir özelliği de şu, tomografisinden tutun da MR’ına, en ileri teknolojiyle bunlar orada var. Avrupa yakasında Çam-Sakura. Bunu da Japonya Başbakanı’yla birlikte video konferansla açılış yaptık. Türkiye’nin en mükemmel hastanelerinden birisi. Birileri anlamıyor bunu, diyor ki bütçesi nereden?

“Amerika’da en büyük hastane Cleveland’dır. Bize yakışan nedir? Onu da geçmek. Biz onu da geçtik. Şimdi onlar buraların methini duyuyorlar, gelip gezdikten sonra ‘Biz geri kalmışız’ diyorlar.

“İlk adımı biz Yozgat’la atmıştık, ilk şehir hastanesini yapmıştık. O şekilde yayılmaya devam ettik. Şu anda da bu şehir hastanelerimizin yapımları hızlı bir şekilde devam ediyor. Çam-Sakura bunların içerisinde çok müstesna bir yere sahip.

“İstanbulumuzda bizim şimdi sadece bu saydıklarım değil, Çam-Sakura’nın karşısında bir de Anadolu yakasında da bir şehir hastanesi de orada yapıyoruz, başlayacağız yakında. Proje hazır. Rabbim tabii ki hastane kapısına falan düşürmesin ama eksikliğini de vermesin. En ideallerini, en güzellerini yapmamız lazım. Çok ciddi manada doktor açığımızı gidermemiz lazım. Evvelsi gün bir doktor kardeşimizi kendi hastası bıçaklayarak ağır yaraladı. Dün akşam kendisiyle telefonda görüştüm. 2 yılı kalmış uzman olmaya, böyle bir noktada ve tedavi ettiği hasta onu geliyor bıçaklıyor. Buna benzer birçok olaylarla karşı karşıyayız. Bu doktor açığımızı yoğun bir şekilde kapamanın gayreti içindeyiz. Tıp fakültelerimize büyük görev düşüyor. Bu açığı da kapayacağız.

“Bunlar diyorlar ya 128 milyar dolar nereye gitti. Merkez Bankası parasının nerye gittiği sorulur mu? Bu süreçte bir Van depremini, Bingöl depremini geçirdik değil mi? Hiç nereden bu harcamaları yaptınız diye soran oldu mu? Hiç soruyorlar mı ya? Maalesef sorma hakkını kendilerinde bulabiliyorlar ama bizim bütün, şunu unutmayın altyapısı olmayan bir ülkenin üst yapısı her zaman tehdit altındadır. Türkiye altyapısı çürük olan bir ülke konumunda. Altyapıya çok önem veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz ki özgüvenle hayatımızı sürdürebilelim.

“Normaldir, bizim sahada böyle bir tartışma, böyle bir adım yok. Cumhur İttifakı olarak partimizin içinde bu husustaki karar belli. MHP’de de Sayın Bahçeli kararlarını zaten başından itibaren açıkladı. Bu dayanışmamız bizim bu şekilde kararlı bir şekilde yürüyor. Burada böyle bir sıkıntı yok. Sıkıntı diğer tarafta, onlar da ne yaparlarsa yapsınlar, bizi çok fazla ilgilendirmiyor. Şimdi yeni anayasa diyoruz, bu yeni anayasayla ilgili ne gibi çalışmalar ortaya koyacağız. Bunu neticelendirip, aynı şekilde Sayın Bahçeli ve ekibine takdim edeceğiz. Sonra birlikte yapacağımız çalışmayla onu tüm ülkemizdeki diğer siyasi partiler ve STK’larla paylaşacağız. Diğer siyasi partiler kabul eder etmez ayrı mesele. Ondan sonra da milletimizle paylaşacağız, milletimizle paylaşmak suretiyle en ideale ulaşma gayreti içinde olacağız. Tecrübemiz var, yola devam edeceğiz.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Suriye’den ‘Sedat Peker’ Yanıtı: Tamamen Doğru

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşar Caferi, Türkiye’nin Suriye’deki cihatçılara silah desteğine ilişkin konuştu, Peker’in açıklamalarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir