26 Ocak 2021 , Salı

Emekçi Mahallesinden Yükselen Dayanışma Çağrısı: El Açmıyor El Ele Veriyoruz!

Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilanından sonra Türkiye’de de yayılmaya başlayan koronavirüs salgınına karşı Dayanışma Ağları kurarak halkın ihtiyaçlarına çare olmaya devam ediyor.

İktidarın kaderine tek ettiği İstanbul’un emekçi mahallesi Okmeydanı’ndan dayanışma çağrıları yükselmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını sonrasında mahallede başlatılan Okmeydanı Dayanışma Ağı çalışmaları halkın ihtiyaçlarına bu kez de “Askıda Gıda Dayanışması” ile devam ediyor. Dayanışma ağı gönüllüleri ve mahalle esnafını ekonomik olarak zor günler geçiren yurttaşların ihtiyaçlarına çare oluyor.

‘El Açmıyor El Ele Veriyoruz’ diyen Okmeydanı Dayanışma Ağı’nın Çağrısı:

Askıda Gıda Dayanışmasını Büyütelim
İçinde bulunduğumuz ve zaman içinde nasıl gelişeceği tüm dünya için belirsiz olan bu afet durumunda “dayanışma ezilenlerin inceliğidir” diyerek, ilçemizde askıda gıda dayanışmasını örmeye karar verdik. Yoksulluğun sonuçlarını el açarak değil el ele vererek, dayanışmayı büyüterek aşmak üzere herkesi gücü ve olanakları oranında bu çalışmanın bir parçası olmaya çağırıyoruz. Elbette dayanışmayı büyütecek olan şeffaf ve takip edilebilir bir çalışma yürütmektir. Bu nedenle, nereden ne kadar ürün geldiğini ve ihtiyacı olan kaç eve ulaştığı bilgisini raporlayıp hem gruplarımızda hem de sosyal medya hesaplarında yayınlayacağız.

Alışveriş Yapanlar Askıda Gıda Dayanışmasına Nasıl Katılabilir?

• Askıda gıda uygulamasına katıldığını bildiğimiz esnaflardan alışveriş yapabiliriz. • Bu ağa dahil olan iş yerlerinde ve sosyal medyada bilgisi bulunan temel ihtiyaç maddeleri listesinde yer alan ürünlerden -istediğimiz üründen, istediğimiz kadarını- bu dayanışmaya dahil olan esnafın bulundurduğu dayanışma kutusuna koyabiliriz.

Esnaflar Bu Dayanışma Ağına Nasıl Katılabilir?

• Ağa dahil olduğumuzu belirten görseli görünür bir yere asabiliriz. • Çalışma alanının görünen bir noktasına uygulama için alınan ürünlerin konulacağı kutuyu bulundurabiliriz. • İhtiyaç ve ürün listesini, ulaşılabilir bir noktaya koyabiliriz. • Kutunun dolması durumunda, organizasyon ekibi ile iletişim kurarak ürünlerin alınmasını sağlayabiliriz.

El Açmıyor El Ele Veriyoruz!

http://kozmopolitik.com.tr/haberler/yerel-dayanisma-aginda-bugun-okmeydani-24042020.html

PAYLAŞ:

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ABD’nin Bir Ayda 140 Bin Kişilik İstihdam Kaybı Kadın Emekçilerin Krizi Oldu

ABD’de 140 bin kişilik net istihdam kaybı yaşanırken, işsiz kalıp sonraki süreçte iş bulamayanlar arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir