26 Ocak 2021 , Salı

İYİ Partili Türkkan: Erken Seçim Bağıra Bağıra Geliyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, erken seçim ghakkında iddiada bulundu. “Lafı uzatmadan söyleyeyim. İktidarın hamlelerine bakıyorum baştan sona seçim yatırımı kokuyor” ifadelerini kullanan Türkkan, “Erken seçim bağıra bağıra geliyor” dedi.

Türkkan, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi ve “Bugünkü basın toplantımızda iktidarın kamuoyuna dayattığı yapay gündemi değil, Türkiye’nin gerçek gündemini konuşacağız. Türkiye’de insanlarımız işsizlik ve borç yükü altında giderek ezilmeye devam ediyor. Millet gerçek sorunlarına çözüm beklerken, ülkeyi yönetenlerin derdi sosyal medya yasakları, işe yaramayan ama birilerinin çok işine yarayan torba kanunlar ve paralel barolar” ifadelerini kullandı.

“Kısaca iktidar, ekonomik krizi konuşturmamak için cebinde sürekli boş ve yapay gündemler taşımaya devam ediyor” diyen Türkkan, “İktidarın konuşulmasından korktuğu tek konu ekonomi. Çünkü; ekonomi berbat. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilirken AK Parti pembe tablolar çizdi ve birçok vaatte bulundu. Türkiye yeni sistemle beraber dünyadaki ilk 10 ekonomi içerisine girecekti, geldiğimiz noktada ilk 20’de tutunmakta zorlanıyoruz. Hani dolar düşecekti. Türk Lirası değerlenecekti ya. Dolar 2018’de 4,68 liraydı. Bugün 6,85. Bu rakama da kanmayın, 7 lirayı aşmasın diye Türkiye’nin 100 milyar dolarını heba ettiler. Yani 15 tane Osmangazi Köprüsü’nü ya da 10 tane İstanbul Havalimanı parası kadar dövizi piyasaya verdiler ama yine olmadı” dedi.

“İNSANLAR AÇTI, ŞİMDİ AÇ VE SEFİL OLDULAR”

Türkkan, iktidar sözcülerinin “Başkanlık sistemi geldikten sonra kimse yatağa aç girmeyecek” dediğini ancak bunun yaşama geçmediğini söyledi. Türkkan, şunları söyledi:

“Geldiklerinde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.714 liraydı, şimdi ise 2.431 lira. İnsanlar açtı, şimdi aç ve sefil oldular. Gelinen 2 yıllık sürecin sonunda sadece ekonomi değil, demokrasi ve hukuk alanlarında da ülkemiz kara bir tablo yaşıyor. Tek adam sisteminin hukuk, akıl ve demokrasi dışı uygulamaları zaten ekonomiyi kronik bir hastalığa sokmuştu. Tüm bunların üzerine bütün dünyada etkili olan Korona virüs belasıyla Türk ekonomisi adeta komaya girdi. Salgın sürecinde yüz binlerce işyeri kapandı, sayıları milyonlarla ifade edilen insanlar işsiz kaldı. Kovid-19 sürecinde Türkiye, tarihinin en yüksek işsizlik oranlarına ulaştı. Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun hesaplama yöntemine göre işsiz sayısı yaklaşık 18 milyona dayandı.

PAYLAŞ:

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İtalya Başbakanı Conte, Yarın İstifa Edeceğini Açıkladı

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, koalisyon hükümetinin küçük ortaklarından birinin desteğini çekmesinin ardından yarın istifa edeceğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir