23 Ocak 2021 , Cumartesi

İnsan Hakları Avukatı ve Aktivist Nasrin Sotoudeh Açlık Grevine Son Verdiğini Duyurdu!

Bir süredir hapiste olan İranlı İnsan Hakları Avukatı Nasrin Sotoudeh 45 gün önce başladığı açlık grevini baş gösteren sağlık sorunları sebebiyle bitirme kararı aldı.

57 yaşındaki Sotoudeh, COVID-19 pandemisi koşullarında hapiste olan politik tutsakların serbest bırakılması için açlık grevine girmişti.
Geçtiğimiz hafta Sotoudeh’in kocası, avukatın hastaneye kaldırıldığını ve 5 gün boyunca hastanede kaldığını söylemişti. Soyoudeh bugün itibariyle açlık grevini bitirdiğini duyurdu.

Eşi Reza Khandan AFP’ye verdiği röportajda Sotoudeh ile bugün telefonda konuştuğunu ve kalbinde gelişen sorunlar yüzünden açlık grevini sonlandırdığını söylediğini ifade etti.

Sotoudeh, İranlı kadınlar için verdiği örtünme zorunluluğuna karşı mücadele için geçtiğimiz yıl 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Aynı zamanda bu mücadelesinden ötürü Avrupa Parlamentosu’nun prestijli ödüllerinden Sakharov ödülünü 2012 yılında aldı.

Sotoudeh, İranlı akademisyen Fariba Adelkhah ve diğer siyasi tutuklular ile birlikte Tahran Evin cezaevinde mahkûm edilmekte.
Cumartesi günü açıklanan resmi rakamlara göre, yeni koronavirüs salgını İran’da şu ana kadar en az 25.394 kişiyi öldürdü ve 443.086 kişiyi enfekte oldu.

PAYLAŞ:

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İsmail Saymaz: Mart Ayında AKP Kongresinde Kırılma Yaşanacak

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül arasındaki atışmayı ‘liderlik kavgası’ olarak niteledi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir