4 Aralık 2020 , Cuma

Samuel Paty Cinayetinin Anatomisi

Fransa, 16 Ekim Cuma günü ülke tarihine geçecek vahşi bir cinayetle sarsıldı. Paris’in kuzeybatısındaki Conflans-Sainte-Honorine şehrinde ortaokul seviyesindeki bir okulda öğretmen olarak çalışan Samuel Paty, başı kesilerek öldürüldü. Paty’i öldüren saldırgan 18 yaşındaki Moskova doğumlu Abdullah Anzorov.

Cinayete Giden Yol

Tarih ve coğrafya öğretmeni olan 47 yaşındaki Samuel Paty, ifade özgürlüğü dersini anlatırken, 11 Ocak 2015 yılında Muhammed Peygamber’in karikatürlerini çizdikleri gerekçesiyle silahlı cihatçı örgüt Arap Yarımadası El Kaidesi tarafından terör saldırısına uğrayan, Charlie Hedbo dergisine ait karikatürleri gösterdi. Paty’in öldürülmesinden sonra konuşan öğrencilerinin aktardığına göre, Paty karikatürleri derste göstermeden önce rahatsız olabilecek Müslüman öğrencilerin sınıftan çıkabileceğini belirtti.

Paty’in Charlie Hebdo karikatürleri ifade özgürlüğü dersinde gösterdiği duyan Müslüman veliler okula şikâyette bulundu ve ardından durumu Müslüman cemaatine taşıdı. Velilerden biri olan ve olaydan sonra cinayetle doğrudan nedensellik bağı olduğu gerekçesiyle tutuklanan veli İbrahim Şinina, Samuel Paty’i hedef alan bir video kaydetti ve sosyal medyada paylaştı. Söz konusu video aynı zamanda Seine-Saint-Denis bölgesinde bulunan Pantin Camii’nin Facebook hesabından da paylaşıldı. Cinayet sonrası videoyu kaldıran Pantin Camii,18 Ekim Pazar günü cinayeti kınamak için yapılacak kitlesel yürüyüşe çağrı yapan bir metin yayınladı.

Fransız polis kaynaklarının soruşturma esnasında ulaştığı bilgilere göre, saldırgan Anzorov, veli Şinina’nın yayınladığı videolardan etkilendi ve kendisiyle 9-13 Ekim tarihleri arasında iletişim kurdu. Şinina ise saldırgan Anzorov’un kendisine destek vermek için ulaşanlardan biri olduğu dile getirdi.

İbrahim Şinana, Paty’i şikâyet için okula gittiğinde hükümetin dağıtılmasını emrettiği Filistin’de Hamas ile bağlantılı Şeyh Ahmed Yasin grubunu kuran Abdulkerim Sefrivi vardı.

Terörle mücadele savcısı François Ricard, Şinina ve Sefrivi’nin öğretmen Paty’i sosyal ağlarda hedef göstermekle suçlandığını belirtti. Sefrivi’nin cinayetle ilgili her türlü sorumluluğu reddettiği biliniyor.

Saldırgan Anzorov, 16 Ekim Cuma günü cinayetten önce okul çevresine geldi ve öğretmen Samuel Paty’i kendisine göstermesi için iki öğrenciye 300 Euro ödedi. Anzorov öğrencilere Paty’i özür dilemesi için uyaracağını söyledi. Terörle mücadele savcısı Ricard’in aktardığına göre, 14 ve 15 yaşındaki iki öğrenci Paty’yi Anzorov’a tarif ettiği ve öğretmen gelene kadar okul dışında iki saatten fazla kaldıkları iddia edildi. Saldırgan Anzorov, Samuel Paty okuldan çıktıktan sonra başını keserek öldürdü. Çevrede görgü tanıklarını aktardığına göre Anzorov “Allahu Ekber” diye bağırdı.

IŞİD Bağlantıları

Cinayetten hemen sonra gözaltına alınan İbrahim Şinina’nın üvey kız kardeşinin 2014 yılında Suriye’de IŞİD’e katıldığı Fransız basınında yer aldı. Cinayetten bir hafta sonra ise Le Parisien Gazetesi’nin yayınladığı habere göre, Fransız polis kaynakları, Anzorov’un cinayetten önce Suriye İdlib’de Rusça konuşan silahlı bir unsurla temasını tespit etti.

Anzorov, cinayetten sonra söz konusu silahlı unsura sesli bir mesaj göndererek Paty’i, Hz. Muhammed hakkında hakaret içerikli karikatürleri öğrencilerine göstermesi nedeniyle intikam için öldürdüğünü söyledi. Fransız polis kaynaklarına göre, Anzorov gönderdiği sesli mesajında nefes nefeseydi. Olay yerinden 200 metre uzaklıkta polis tarafında öldürülmeden önce Paty’in cansız bedenin fotoğrafını sosyal medyada paylaşan Anzorov, bu paylaşımında Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u kafirlerin lideri olarak tanımladı.

Saldırgan mesajlarının dökümüne ulaşan AFP’e göre Anzorov, bir şehit olarak ölmeye hazır olduğunu söylüyordu.

Samuel Paty Cinayetine Gelen Tepkiler

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron aynı gün olay yerine gitti ve Samuel Paty’in İslamcı terör saldırısını kurbanı olduğunu söyledi. Paty’in cumhuriyet değerlerini öğretmek isterken öldürüldüğünü konuşma yaptığı her yerde sık sık dile getiren Macron, 21 Ekim’de Sorbonne’da yapılan anma töreninde Samuel Paty’in cumhuriyetin yüzü olduğunu ve unutulmayacağını söyledi.

Binlerce Kişi Paty İçin Meydanlarda

18 Ekim Pazar günü Paris, Lille, Marsilya, Lyon, Toulouse, Montpellier başta olmak üzere Fransa’nın pek çok kentinde Samuel Paty cinayetine ve nefret suçlarına karşı binlerce kişi meydanlarda toplandı. Geniş katılımlı yürüyüşlere İslam başta olmak üzere farklı dinlerin temsilcileri de katıldı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, İslami dernek ve organizasyonlara operasyonların başladığı belirterek, şiddet çağrısı yapan ve nefret suçu işleyen radikal görüşlü Müslümanlara ait derneklerin kapatılacağını belirtti.

Boyun Eğmeyen Fransa’nın lideri Jean-Luc Mélenchon, Samuel Paty cinayeti sonrası saldırgan Anzorov Çeçen olması nedeniyle Fransa’da Çeçen toplumuyla ilgili sorunlar olduğunu dile getirdi ve Fransa’daki tüm Çeçenlerin dosyalarının yeniden incelenmesi gerektiğini söyledi. Mélenchon’un bu söylemi kendi partisi tarafından da eleştirildi.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Lideri Marine Le Pen, Samuel Paty’in Charlie Hebdo karikatürlerini gösterdiği için öldürüldüğünü anımsatarak, “İslamcılık bize karşı bir savaş veriyor, onu ülkemizden çıkarmak zorundayız” dedi. İslamcılığa karşı savaş yasası çağrısında bulunan Le Pen hükümeti yeterli önlemleri almamakla suçladı.

İslami Reform ve Alınan Önlemler

Macron ekim ayı başında dini ayrılıkçılara karşı reform yapmak istediğini açıklayarak, insan onuruna aykırı hareket eden ve cumhuriyet yasalarını uymayan İslami derneklerin kapatılacağını söyledi. İslam’ın tüm dünyada kriz yaşan bir din olduğunu söyleyen Macron, “İslam, cumhuriyet yasalarına aykırı bir örgütlenme sergiliyor ve başka değerlerin paralel düzenin yaratmayı hedefliyor” dedi.

Fransa’daki İslam’ı diğer Müslüman ülkelerinin etkisinden kurtarmayı hedeflediklerini söyleyen Macron, derneklerin daha sıkı denetleneceğini ifade etti, imamların Fransa’da eğitim alacağını ve yurt dışından imam ve camiiler için mali destek kabul edilmeyeceğini söyledi. Macron’un yasa tasarısının 9 Aralık’ta açıklanması bekliyor.

Fransa’da Samuel Paty cinayeti sonrası 231 göçmenin sınır dışı edilmesi söz konusu. Göçmenlerin 180’i cezaevinde ve 51’i tutuklanmak üzere aranıyor. Samuel Paty’i hedef alan videoyu Facebook hesabından yayınlayan Pantin Camii ise 6 ay süreyle kapatıldı. Cami yetkilileri kapatılmaya itiraz etti.

Fransa, Ankara Büyükelçisini Geri Çağırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Ekim Cumartesi günü genel başkanı olduğu AKP’nin Kayseri 7. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Avrupa’da artan İslam karşıtlığına değindi ve Samuel Paty cinayeti sonrası Fransa’nın aldığı önlemleri örnek gösterdi. Erdoğan, “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın söz konusu konuşmasının ardından Élysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada “Erdoğan’ın sözleri kabul edilebilir değil. Faydasız tartışmalara girmeyeceğimiz gibi hakaretleri de kabul etmiyoruz” denildi ve Ankara Büyükelçisi Herve Magro istişarelerde bulunmak üzere Paris’e geri çağırıldı.

Seda Karatabanoğlu

PAYLAŞ:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir