23 Ocak 2021 , Cumartesi

CHP’li Özel: Habertürk’e ‘Berat Albayrak’ Cezası Verildi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yüzde 10’u Katarlılara satılan Borsa İstanbul A.Ş yönetim kurulunun kendilerine tanıdığı sınırsız haklara dikkat çekti. Pandemi sürecinde vatandaş 39 TL’ye mahkum edilirken yönetim kurulu üyelerinin 18 bin TL huzur hakkı almalarına tepki gösteren Özel, “Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceklerdi ezilmeyen tek vatandaş Fahrettin Altun” dedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

CHP’li Özel, yüzde 10’u Katarlılara satılan Borsa İstanbul A.Ş yönetim kurulunun pandeminin başında kendisine tanıdığı sınırsız haklara büyük tepki gösterdi. 

Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde: 

‘EZİLMEYEN TEK VATANDAŞ FAHRETTİN ALTUN’

Fahrettin Altun… Borsa İstanbul Anonim Şirketi, karar almış; yönetim kurulu başkanı 24 bin, üyeler 18 bin alacakmış. Ayrıca bunlara makam arabası verilecekmiş, görev ile ilgili seyahatlerde temsil ödemeleri yapılacakmış. Sonra da diyor ki birden fazla yerden maaş alanlar için çıkan vergi de ödenecekmiş. Altında Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Altun var. Kendi maaşına zam yapan Recep Tayyip Erdoğan sanıyorduk, biri daha varmış, Fahrettin Altun; İletişim Başkanlığı’ndan, Borsa İstanbul’dan, Kırgısiztan Türkiye Manas Üniversitesi’nden maaş alıyor. Vergi çıkacak, onu da Borsa İstanbul ödeyecek. Millet bir asgari ücret ile geçinmeye uğraşırken, günlük 39 liraya mahkum edildi. Fahrettin Bey’in evine bir de eşi üzerinden Marmara Üniversitesi ve Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu’ndan maaş. Üç Fahrettin Bey’den iki hanımefendiden beş maaş. Millet kırılıyor. Vatandaşa enflasyonu ezdirmeyeceklerdi, ezilmeyen tek vatandaş Fahrettin Altun.

‘BÜLENT TURAN RÜYASINDA MI GÖRDÜ’

Alaattin Çakıcı tehditte bulundu. Yapılan tek açıklama Bülent Turan’ın yaptığı soruşturmanın başladığı. Bizim Genel Başkanımıza değil de AKP Genel Başkanı olsa o sabah koçbaşı ile kapıyı kırıp girmişlerdi. Şimdiye paketleyip koymuşlardı. Savcılık bile bir basın bülteni geçmiş değil. Bülent Turan, rüyasında gördüyse biz rüyasına inanıyoruz. Böyle bir devlet yönetimi olmaz. ‘Soruşturma açtım’ diyorsun, bilgi yok. Bu bilgiyi talep ediyoruz. 

‘BU TEHDİTE NEDEN SUSUYORSUN?’

Sayın Şentop, öncekilere göre bir aktivizm içinde. Sayın Şentop’un uluslararası toplantılara katılmında, Meclis Başkanı olarak beyanlarından hiç şikayetim yok. Ama Sayın Şentop, her konuda konuşup bazı konularda susmayacak. Ahmet Mete’ye tehdit yapıldı, Şentop dakikalar içinde kınadı. Sayın Şentop’un yapması doğru. Ana Muhalefet Partisinin Genel Başkanı’na, bir mafya bozuntusu, olabilecek en ağır tehditleri açık açık el yazısı ile mektup yazarak iki kere yaptı. Buna niye susuyorsun? Sus pus olsan, akla gelmez. Uçan kuşa konuşuyorsun, bu meselede susuyorsun. Bu yapılan çifte standarttan utanç duyuyoruz. Bir de fıkra anlatmış Sayın Şentop Kazakistan Meclisi tarafından yapılan bir toplantıya katılmış. ‘2017 yılında anayasa değişikliği ve sonrasında atılan adımlarla Kırgısiztan’da parlamentonun güçlendirilmesi ve Kazak halkının yönetimdeki temsilinin artırılması Nursultan Nazarbayev’in demokrasi ve devlet anlayışının somut örneğidir.’ Fıkraya bak. Aynı tarihte, sen ne yaptın? Parlamentonun yetkilerini azaltın, yasa çıkarma yetkisinin yarısını Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine devreden, bakanlara soru sorma yetkisini kaçıran, çarpık bir sistemi getiren değişiklikte Anayasa Komisyonu başkanıydın. Aynı tarihte sen bizim parlamenter sistemin canına okudun.

HABERTÜRK’E BERAT ALBAYRAK CEZASI

Dün RTÜK’ün Habertürk’e verdiği akıl almaz ceza. Milletvekilimiz Ali Mahir Başarır, bir programa katılmış. Programda, ‘Ordu Katarlılara satılmış’ deyip hemen moderatörün sorusu üzerine elbette tank palet fabrikasını kastettiğini söylemiş. Ama AK Parti bunu bir siyasi linç kampanyasına dönüştürmüştü. Hepimiz biliyoruz, gözlerinin içine bakıp soruyoruz AK Partililere, ‘bir yalanın peşinden gitmesinden rahatsız değil misiniz?’ Yanıt yok. Bunun yalan olduğunu herkes biliyor. Dün, bu yayın için Habertürk’e bu ceza verilirken mesele şu, ‘konuşmacıya müdahale edilmemiş. Oysaki moderatör sözlerini açmasını istiyor. Ciddi ciddi açığa kavuşması için gayret gösteriyor. Bu mesele şundan kaynaklanıyor. Bin 780 kanal var. Habertürk, Berat Albayrak istifasını veren beş kanaldan biri. Diğerleri, Halk TV, KRT, Tele1, Bloomberg. Damat Albayrak istifa edince buna üç maymunu oynamayıp gazetecilik yaptığı için had bildirme, ceza kesip giyotin altında tutma, sakın ha gazetecilik yapma cezasıdır. Hukuk devletlerin bu olmaz. RTÜK’ün açıklaması, ‘orduya dil uzatmaya hakkı yok.’ 2 Aralık’ta karar veriyor ama internet sitesine koyduğunda ne yapacağı belli. RTÜK üyeleri niye toplanıyor? Saraydan almış talimatı. Bu açıklamayı yapanlar RTÜK’teki troller. Bu saray rejiminin her şeyi göze sokması midelerin kaldıracağı bir şey değil.

PAYLAŞ:

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İsmail Saymaz: Mart Ayında AKP Kongresinde Kırılma Yaşanacak

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül arasındaki atışmayı ‘liderlik kavgası’ olarak niteledi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir