23 Ocak 2021 , Cumartesi

Erkek Şiddetine Karşı Yasa Askıda

Irak’ta kadına yönelik şiddet son 10 yılın en yüksek oranlarına ulaştı. Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Komisyonu’nun raporuna göre, mahkemelerde son bir yıldır 16 bin 861 erkek şiddeti davası görüldü.

Ülke genelinde 12 bin 336 şiddet vakası tespit edilirken başkent Bağdat, 4 bin 661 olayla kadına şiddetin en çok görüldüğü kent oldu. Irak Meclisi ise ağustos ayında hazırlanan erkek şiddetine karşı yasa tasarısını askıya aldı.

Temsilciler Meclisi Aile ve Çocukluk Komitesi, meclisteki partilerin yasa tasarısına itirazda bulunduğunu, bu nedenle tasarının halen Kadın Komisyonu’na gönderilmediğini duyurdu.

Komisyon sözcüsü Enes el Azavi, erkek şiddetine karşı yasaların yetersizliğine değinerek, “Şiddete karşı yasayı yürürlüğe koymak, entegrasyon merkezleri kurmak ve bu konudaki uluslararası deneyimlerden yararlanarak çözümler üretmek gerekiyor” açıklaması yaptı.

(BirGün)

PAYLAŞ:

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İsmail Saymaz: Mart Ayında AKP Kongresinde Kırılma Yaşanacak

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül arasındaki atışmayı ‘liderlik kavgası’ olarak niteledi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir