19 Ocak 2021 , Salı

Özel Haber | Öğrenciler Kozmopolitik’e konuştu: “Gözaltına alınırken bir arkadaşımızın bacağı kırıldı.”

Bilge Sarıhan

Gözaltına alınan öğrenciler Kozmopolitik’e konuştu. Üniversitenin özerkliğinin kalmadığını ve bir siyasi parti ile organik bağı olan üniversite dışından birinin Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının hukuksuz olduğunu savunan öğrencilerden Elif Üçerli, Anayasal hakları gereği eyleme katıldıklarını fakat gözaltına alındıklarını belirterek “Bahsedildiği gibi terör ile ilgili bir şey dosyada yoktu” dedi.

Üniversiteye rektör atanmasına sadece üniversiteden değil pek çok çevreden tepki geldi. Bu olay neden bu kadar büyüdü?

Boğaziçi’ye bu atamanın yapılmasının sebeplerinden biri artık her alana saldırdığının göstermesiydi. Boğaziçi’ye bu zamana kadar bu kadar açıktan saldırı gerçekleştiremiyorlardı çünkü orası biraz daha özerk kalıyordu. İktidar bilimsel üretime, özgür özerk üniversiteye dair hiçbir boş alan bırakmayacağını gösterdi. Günümüzde üniversitenin özerkliği kalmadı.

Bilim üretmeye çalışan insanlar “elit” olarak gösteriliyor. Ben bir öğrenci olarak, bunun karşısında durmayı görev biliyorum

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmayan kişilerin de eylemde olması çok konuşuldu. Siz neden oradaydınız?

Göz göre göre hukuksuzluk yapılması toplumsal infial yarattı. Ben Üniversiteye rektör atanması sadece Boğaziçi’nin değil Türkiye’deki tüm bilimsel üretimin içini boşaltan, demokratik olmayan bir şey. Ayrıca çoğunluğu Boğaziçi üniversitesi öğrencileri oluşturuyordu. Ben İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi yüksek lisans öğrencisiyim. Bu ülkede bilim üretimine bir katkıda bulunmaya çalışan bir insanım. Bilim üretmeye çalışan insanlar “elit” olarak gösteriliyor. Ben bir öğrenci olarak, bunun karşısında durmayı görev biliyorum. Ülkemizde akademisyenlere yönelik, barış akademisyenleri başta olmak üzere, muhalif olduğu bilinen akademisyenlere yönelik bir saldırı var ve bu OHAL’den sonra çok arttı. Hocalarımız KHK’lerle ihraç edildiler ve rektörlerin seçilmesi değil atanması başlı başına kabul edilemez bir durum. Atanan rektör de Boğaziçi’den birisi değil ve bir siyasi partiyle doğrudan bağı var.

‘Terör ile ilgili bir şey dosyada yoktu’

Peki öğrenciler olarak neden gözaltına alındınız?

Eylemin ardından o akşam çok ciddi bir provokasyon oldu ve ertesi sabah Boğaziçi’li olmayan öğrencilerin evlerine baskınlar yaşandı. 28 Kişiden sadece iki ya da üç tanesi Boğaziçi öğrencisiydi. Propaganda yapmak için Boğaziçili olmayan öğrencileri gözaltına aldılar. Biz kesinlikle hukuka aykırı bir şey yapmadık fakat polise mukavemetten yargılandık. Bahsedildiği gibi terör ile ilgili bir şey dosyada yoktu. Buna rağmen biz gözaltına alındıktan sonra arkadaşlarımıza çıplak arama dayatması yapıldı bunu kabul etmedikleri için orada darp edildiler. Ben de dahil olmak üzere öğrenciler yerlere yatırılarak ters kelepçe dayatmasıyla karşı karşıya kaldılar. İnsanlara konuyla alakasız sorular soruldu geçmiş sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili. Hukuka aykırı şekilde açık kaynak taraması yapıdı. .

‘Bir arkadaşımızın bacağı kırıldı’

Üniversiteli bir arkadaşlarının eyleme katılmak istediği sırada gözaltına alınırken bacağının kırıldığını belirten Üçerli “Bunun kabul edilebilir bir yanı yoktur” ifadelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih coğrafya Fakültesi Öğrencisi Deniz Baran Erbudak ise ayağı kırıldıktan 6 saat sonra hastaneye ulaşabildiğini belirterek “Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektöre karşı protesto başlatan öğrencilere Ankara’dan da destek olmak için bir eylem tertiplemiştik. Güvenpark’a doğru yürüyorduk ve o sırada çevik kuvvet polisi bizim yürüyüş kortejimize müdahale etti. O sırada dizime yandan gelen bir darbe ile yere düştüm. Yere düştükten sonra birkaç polis dizimin yan tarafına bastırdı gözaltı sırasında. Burada Gazi Devlet Demir Yolları Hastanesi’ne götürüldük muayene için. Tüm arkadaşlarımızın muayeneleri orada üstünkörü yapıldı. Benim bacağım kötüydü doktor istememize rağmen kimse herhangi bir yardımda bulunulmadı. Emniyet şubede altı saat kadar işlemlerin bitmesini bekledik. İşlemlerden sonra 29 Mayıs Devlet Hastanesi’ne götürüldük. Oradaki doktor tomografi istedi onun sonucunda dizimde iki kırık çapraz bağlarda yırtılma olduğunu söylediler. Buradan tüm İstanbul’daki arkadaşlara selam söylemek istiyorum. Haklı mücadelelerinde yılmasınlar biz doğru olanı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ:

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

AKP’li Vekilden Gazeteci Cemile Bayraktar’a “Cemal Kaşıkçı” Tehdidi

Gazeteci Cemile Bayraktar’ın sosyal medya üzerinden yaptığı “Nasıl Bir Ülke isterdiniz” temalı paylaşımı AKP’li Milletvekili …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir