16 Ocak 2021 , Cumartesi

Bir Kayyum Rektör Reddi De MSGSÜ’den

Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanması üzerine büyüyen tepkiler ve protestolar Türkiye’nin birçok üniversitesinde cereyan etmişti. Bu kez bir “kayyum rektör istemiyoruz” tepkisi de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden geldi.

Geçtiğimiz haftalarda Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanlığı tarafından rektör atanması başta BOUN olmak üzere birçok üniversitede ve ilde tepkilere yol açmıştı. Birçok üniversiteden yüzlerce öğrencinin katıldığı protestolar memleket geneline yayılmış ve herkesin ağzından çıkan ortak söz “Kayyum Rektör İstemiyoruz!” olmuştu.

Boğaziçi Üniversitesi’yle beraber tekrar gündeme gelmiş olan kayyum rektör meselesi aslında çoğu üniversitenin ve öğrencilerin ortak sorunu olduğu hatırlanmış ve tepkiler diğer okullara da cereyan ederek üniversitelilerin asıl gündemi haline gelmişti. Bu kez bir “kayyum rektör istemiyoruz” sesi de MSGSÜ öğrencilerinden geldi.

Bir Başka Kayyum Rektör Handan İnci

MSGSÜ rektörü Handan İnci de tıpkı Melih Bulu gibi Cumhurbaşkanlığı tarafından atanan kayyum rektör olma özelliğine sahip bir başka rektör. MSGSÜ öğrencileri yaptıkları eylemde Handan İnci’ye seslenerek; dün Melih Bulu’ya sorulanı şimdi size soruyoruz dediler ve tepkilerini “Hocam hiç utanmanız yok mu?” şeklinde ifade ettiler. Boğaziçi Üniversitesi’nin yanında olduklarını dile getiren öğrenciler üniversitelere atanan rektörlerin bilime sanata ve akademiye düşman olduklarını biliyoruz diyerek mücadele etmeye devam edeceklerini bildirip eylemlerini sonlandırdılar.

PAYLAŞ:

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Covid Ölümlerinde İkinci Sıradaki Brezilya’da Hastanelerde Oksijen Sıkıntısı Başladı

Brezilya’nın Amazonlar eyaletindeki Manaus kentinde koronavirüs salgınının çok hızlı yayılması nedeniyle kapasiteleri zorlanan hastaneler, Covid-19 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir