30 Haziran 2022, Perşembe

25 Kasım’a Giderken: Eşit, Özgür Olacağız… Şiddetsiz, Sömürüsüz Bir Dünya Kuracağız

Tam 61 yıl önce Dominikli Patria, Minerva ve Maria Mirabel kız kardeşlerin, yani Kelebeklerin ülkeyi 30 yıl boyunca baskı altında tutan diktatör Trujillo’ya karşı mücadelesi, diktatörü çok korkutmuş olmalı ki; 25 Kasım 1960’da 3 kız kardeş devlet güçleri tarafından tecavüz edilerek öldürüldü. Kadınların baskıya karşı mücadelesinin böylelikle sindirileceğini düşünen diktatör çok yanılıyordu. Bu katliamın ardından patlayan öfke, diktatörü tam 1 sene sonra düşürdü. Kadınlar, 1981 yılından bu yana her 25 Kasım’ı kadınlara yönelen şiddet ve baskıya karşı dayanışma ve mücadele günü olarak eylem takvimine işledi.

Kadınlar 25 Kasım’da kadın cinayetlerine, şiddete, istismara, eşitsizliğe, ayrımcılığa ve krizin giderek derinleştirdiği yoksulluğa ve güvencesizliğe karşı talepleriyle Türkiye’nin birçok ilinde alanlara çıkacak.

AYŞEGÜL KAPLAN/KOZMOPOLİTİK

25 Kasım’a giderken; Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Üyesi Dilber Sünnetçioğlu ile değerlendirmelerini, taleplerini ve mücadele çağrıları konuştuk.

CEZASIZLIK POLİTİKALARI İNFİAL YARATIYOR

Türkiye’de her geçen gün artan kadın cinayetlerine değinen Sünnetçioğlu, “Kadın cinayetlerine karşı duyarlılığın farkındalığın başkaldırının arttığını düşünüyorum. Cezasızlık politikaları toplumda infial yaratıyor. Her gün ben de yapabilirim diye arayanlar, sizinle beraber bende mücadele etmek istiyorum diyen kadın kardeşlerimiz hatta erkekler bile oluyor. Tabi ki gelenek görenek din adetler bahane edilerek toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirmeye çalışanlar da var. Bunlara karşı her yaştan her meslekten her inançtan her siyasi görüşten günbegün artan sayıda kadınlarla beraber mücadele ediyoruz edeceğiz” diyor.

Dilber Sünnetçioğlu

ÖRGÜTLÜ MÜCADELE KAZANDIRIR

25 Kasım’a giderken Platform olarak yaptıkları hazırlıklara ve taleplerine değinen Sünnetçioğlu, “25 Kasım’a giderken Türkiye’nin bir çok ilinde eylem yapacağız eylem duyurularımızı gün saat yer olarak sosyal medyada duyuruyoruz daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler bizi arayabilir afişleme, yazılama, bildiri dağıtımı yapıyoruz paneller etkinlikler düzenleniyor. Eylemlerimiz tekçi değil çoğulcu olacak. Bir çok kadın örgütü platformu dernek katılım da bulunacak biliyoruz ki örgütlü beraber mücadele kazandırır. Taleplerimiz yıllardır mücadelesini verdiğimiz söylediğimiz gibi ‘Ölmek istemiyoruz eşit özgür sömürüsüz bir hayat sürmek istiyoruz toplumsal cinsiyet eşitliği istiyoruz'” dedi.

ŞİDDETSİZ, SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA KURACAĞIZ

Sünnetçioğlu, “25 Kasım için ana sloganımız :’Eşit, özgür olacağız. Şiddetsiz, sömürüsüz bir dünya kuracağız’. Türkiye’nin bir çok ilinde şu an kesinleşen 34 il bu daha da artacaktır ortak eylem yapıyoruz bu eylemleri öldürülen kadınların aileleri şiddete uğrayan bugünü ve geleceği için mücadele etmek isteyen tüm kadınlarla birlikte yapacağız” diyor.


25 Kasım’a giderken kadınlara çağrıda bulunan Sünnetçioğlu, “Kadınlar kesinlikle susmasınlar korkmasınlar hedefiniz tek kadın değil bütün kadınların kurtuluşu olmalı bunun için birlikte örgütlü mücadele etmeliyiz yanımızda yer alsınlar siyasi arenada olsunlar. Hiçbir kadın kardeşimiz asla yalnız yürümeyecek” ifadesini kullanıyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Yeni CHP’lilere Rozet Töreni: AKP Üye Kartını Masaya Bıraktı

İstanbul’da partisinin üye katılım töreninde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Ben bu millete söz verdim, kimlik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.