21 Haziran 2021, Pazartesi

AA: TBMM’de Müsilaj Sorunuyla İlgili Araştırma Komisyonu Kurulacak

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’de bu hafta, Marmara Denizi’ndeki müsilaj (deniz salyası) probleminin çözümü için araştırma komisyonu kurulmasına dair önergelerinin görüşüleceğini bildirdi. Anadolu Ajansı, haberi, “TBMM’de müsilaj sorunuyla ilgili araştırma komisyonu kurulacak” başlığı ile aktardı. 5 gün önce muhalefetin verdiği araştırma komisyonu önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, yaptığı yazılı açıklamada, bu hafta TBMM Genel Kurulunda, İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinin yapılacağını anımsattı.

Bu kanun teklifinin yanı sıra, Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa çözüm üretilmesi, oluşan kirliliğin önlenmesine yönelik “Marmara Denizi’ndeki Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu” kurulmasına dair hazırlanan önergenin görüşülmesinin planlandığını belirten Turan, şunları kaydetti:

“İklim değişikliği nedeniyle deniz suyu sıcaklığının aşırı yükselmesi, Marmara Denizi’nin durgun yapısı ve kirlilik gibi etkenler müsilaj problemine neden olmaktadır. Bu kaynaklar arasında kontrol edilebilen tek etken kirliliktir. İçinde bulunduğumuz Çevre Koruma Haftası’nda denizlerdeki kirliliğin önüne geçilmesi, sorunlara çözüm üretilmesi, gerekli tedbirlerin alınması adına böyle bir adımın atılması son derece kıymetli. Mavi Vatanımız olan denizlerimizi, doğayı, çevreyi korumak, gelecek nesillerimize daha yaşanabilir temiz bir çevre bırakmak öncelikli hedeflerimizden olmaya devam edecek.”

5 GÜN ÖNCE REDDEDİLMİŞTİ

Cumhuriyet Halk Partisi, Marmara Denizi’nde yaşanan ekolojik felaket müsilaj sorununun araştırılması için önerge verdi. 1 Haziran Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmelerde önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

BirGün

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BDDK, Banka Kredileri Ödemelerini Eylül Sonuna Kadar Uzattı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), pandemi döneminde başlatılan süresi 30 Haziran’da dolacak olan bazı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir