25 Mayıs 2022, Çarşamba

ABD Dışişleri Bakanı Salgın Nedeniyle Çin’i Suçladı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin’i salgının erken dönemlerinde ‘gerekeni yapmamak’la suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in koronavirüs salgınının erken dönemlerinde “gerekeni yapmadığını” ileri sürerek, Pekin’i “gerçek zamanlı bilgi paylaşımı yapmamak”la suçladı.

Blinken, NBC’de katıldığı programda “Bence Çin, Covid’in erken aşamalarında yapması gerekeni yapmadığını biliyor. Yapması gereken uluslararası uzmanlara gerçek zamanda erişim izni vermek, gerçek zamanda bilgi paylaşmak ve gerçek zamanda gerçek şeffaflık sağlamaktı” diye konuştu. Blinken virüsün bu nedenle kontrolden hızlı bir biçimde çıktığını ileri sürdü.

ABD Dışişleri Bakanı Covid-19 pandemisinin kökeninin belirlenmesi ve kamuya açıklanmasını sağlayıp sağlamayacakları yönündeki soruya ise “Bence yapmamız gerekir. Çünkü ne olduğunu anlamamız ve bir daha olmasını önlemek için elimizden geleni yapmamız için bunu kesin bir biçimde yapmalıyız. Bu nedenle en altına inmemiz gerek” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Çin tarafından koronavirüsün kökenine ilişkin yapılan ortak çalışmanın raporu Mart sonunda yayımlanmıştı. Raporda virüsün Çin’deki bir laboratuvardan sızdığına dair iddialarla ilgili “son derece düşük ihtimal” denilmiş, virüsün büyük olasılıkla hayvanlardan insanlara geçtiği vurgulanmıştı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Görevimiz, Bedel Ödeyenlerin Yanında Durmak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.