14 Ağustos 2022, Pazar

Afyon’da Nesli Tehlike Altında Olan 7 Akbaba, Çevreye Atılan Zehirli Etler Nedeniyle Yaşamını Yitirdi

Afyonkarahisar’da yırtıcıları öldürmek için çevreye atılan zehirli etler, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan ve nesli tehlike altında olan 7 kara akbabanın ölümüne yol açtı.

Afyonkarahisar’da, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan 7 kara akbaba, ölü bulundu. Kara akbabaların, yırtıcıları öldürmek için çevreye atıldığı düşünülen zehirli etleri yemesi sonucu öldüğü tespit edildi.

Afyonkarahisar’ın Üçlerkayası Keçili mevkiinde, IUCN’nin kırmızı listesinde yer alan ve koruma statüsünde bulunan kara akbaba türüne ait 4’ü dişi olmak üzere 7 akbabanın, kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerce yırtıcıları öldürmek amacıyla atıldığı düşünülen zehirli etleri yemeleri sonucu öldüğü belirlendi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (AKÜREM) getirilen kara akbabalar üzerinde inceleme başlatıldığını duyurdu.

AKBABALAR FARE ZEHRİYLE ÖLDÜRÜLMÜŞ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AKÜREM, “Duyarlı bir vatandaşın Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’ne ihbarı üzerine haberdar olduğumuz vakada, yaptığımız incelemelerde hızlı etki gösteren, güçlü rodentisit (fare zehri) kullanıldığını tahmin ediyoruz. Zehrin ayrıntısı Etlik Araştırma Enstitüsü’ne göndereceğimiz numunelerden tespit edilecektir. Yeryüzündeki leşleri temizleyerek salgın hastalıkların yayılmasını engelleyen ve ekolojik sağlığın sürdürülebilirliğini destekleyen akbabaların koruma altında olmalarına rağmen yaşanan bu vahşet hem büyük bir insanlık ayıbı hem de tükenme tehlikesi altındaki popülasyona vurulan büyük bir darbedir. Ne yazık ki bu tür zehirlenme vakalarının akbaba ölümlerinde büyük etkisi olmakta, hayvancılık için tehdit olarak görülen kurt, çakal, tilki gibi yırtıcı memelileri öldürmek amacı ile çevreye atılan zehirli etler akbabaları yok etmektedir. Benzer toplu ölüm vakalarına daha önce ilimizin önemli yaban hayatı koruma alanlarından olan Akdağ’da da rastlanmıştır. 200 metrekarelik bir alanda çiftler halinde ölüleri bulunan akbabaların üreme sezonundaki kayıpları, yuvalarda kalan yumurtaları aklımıza getirmekte ve acımızı katlayarak artırmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Metroda Siyahi Aileye ‘Afrika’ya gidin’ Deyip Küfreden Irkçı Gözaltına Alındı

İstanbul’da metroda siyahi bir aileye ‘Afrika’ya gidin’ diyip İngilizce ve Türkçe küfür eden şahıs gözaltına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.