23 Mayıs 2022, Pazartesi

AKP Döneminde Tarımda İstihdam Yüzde 44 Azaldı

Tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı 2002 yılında 7 milyon 458 binken, 2020 yılı itibarıyla yüzde 44’lük bir düşüşle 4 milyon 157 bine geriledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, AKP’nin tarım politikaları sonucu Türkiye’nin artık üretim değil tüketim ülkesi olduğunu açıkladığı verilerle ortaya koydu.

‘İSTİHDAM EDİLEN KİŞİ SAYISI HIZLA AZALIYOR’

Bülbül, AKP iktidarı döneminde tarımda istihdam edilen kişi sayısında yüzde 44’lük düşüş yaşandığını belirtti. Bülbül, şunları söyledi:

AKP iktidarının tüketme ve sömürme hevesi ülkede topraktan, fabrikaya üretime dair ne varsa bitirdi. AKP’nin tarım ve gıda sektörünü çıkmaza sokan politikaları, en büyük geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan kırsal bölgelerin nüfusunu kaybetmesine neden oldu. Kırsalda, genç nüfusun kentlere göç etmesi ve çiftçiye destek verilmemesi sonucunda tarım ve hayvancılıkta istihdam edilen kişi sayısı hızla azalıyor. Tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı 2002 yılında 7 milyon 458 binken, AKP’nin kötü yönetimi sonucu 2020 yılı itibarıyla yüzde 44’lük bir düşüşle 4 milyon 157 bine geriledi.”

‘EKİLEN TARIM ALANLARI HER YIL AZALIYOR’

CHP’li Bülbül, sözlerine şöyle devam etti:

“1990 yılında tarımda istihdam edilen nüfusun yüzde 56’sını genç nüfus oluştururken, 2019’da bu oran yüzde 35’e düştü. Tarım sektöründeki tahribat ve tarımda istihdam eden nüfusun azalmasıyla ekilen tarım alanları da her yıl giderek azalıyor. 2002 yılında 26 milyon 579 bin hektar tarım alanı ekilirken, 2020 yılına gelindiğinde ekilen tarım alanı 23 milyon 144 bin hektara düştü.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.