25 Mayıs 2022, Çarşamba

AKP’de Yoklama Sancısı: ‘Tüm Partileri Vurabilir’

Yoklama alınmaya başlanması halinde çeşitli nedenlerle Meclis çalışmalarına katılmayan birçok milletvekilinin zor durumda kalacağı belirtiliyor. AKP milletvekilleri, geçmişte Davutoğlu ve Babacan’ın vekilliklerinin düşme noktasına geldiğini hatırlatıyor.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in bir PKK’lı ile fotoğraflarının çıkması üzerine dokunulmazlığı kaldırılarak yargı sürecinin önü açıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Güzel’in şimdi de milletvekilliğinin düşürülmesi gündemde. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yurt dışına gittiği iddia edilen Güzel’in parlamento çalışmalarına katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülebileceğini belirterek “Mazeretsiz olarak 5 birleşim oturumuna katılmaması durumunda parlamento olarak gereğini yapacağız. Bundan önce benzer durumda olan vekiller için de gereğini yaptığımızı hatırlatmak isterim” dedi.

Anayasa ve TBMM iç tüzüğüne göre Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak 1 ay içinde 5 birleşim günü katılmayan milletvekilinin TBMM üyeliği düşüyor. Söz konusu durumun Meclis Başkanlık Divanı’nca tespit edilmesi gerekiyor.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre bu tespitin yapılması için de Genel Kurul’da sürekli yoklama alınması şart. Ancak Meclis yaklaşık 3 yıldır yoklama alınmadan, ‘müşahede’ ile açılıyor. Şimdi yoklama alınmaya başlanırsa çeşitli nedenlerle Meclis çalışmalarına katılmayan birçok milletvekilinin zor durumda kalacağı ifade ediliyor.

‘BİRÇOK KİŞİ ZOR DURUMDA KALIR’
AKP milletvekilleri, 26. dönemde böyle bir süreç yaşandığında, o zaman AKP milletvekili olan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın aralarında bulunduğu bazı milletvekillerinin devamsızlık nedeniyle düşme noktasına geldiğini hatırlatarak, “Devamsızlık tespiti yapılırsa bu sadece AKP için de değil, tüm partiler için sıkıntı olur. Birçok kişi zor durumda kalır” değerlendirmesinde bulunuyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Görevimiz, Bedel Ödeyenlerin Yanında Durmak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.