24 Mayıs 2022, Salı

AKP’li Artuklu Belediyesi’nde Milyonlarca Liralık Usulsüz İhale

AKP yönetiminde olan Mardin Artuklu Belediyesi Meclis Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan 2021 Yılı Denetim Raporu tamamlandı. Hazırlanan bu raporda çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük tespit edildi. Belediye lokantadan asfalt, elektrikçiden hediyelik eşya aldığı ortaya çıktı

KAMU İHALE KANUNU’NA UYULMADI

Usulsüzlüklerin sıralandığı raporda belediyenin 2021 yılı içinde 281 adet “Doğrudan Temin Yoluyla” alım yaptığı belirtildi. Toplamda 16 milyon 556 bin 529 TL değerindeki alımların “Doğrudan Temin Yoluyla” gerçekleştirildiği belirtilen raporda, alımların Kamu İhale Kanununda belirtilen yüzde 10 sınırını aşarak, belediye bütçesinin yaklaşık yüzde 14’lük seviyesine ulaştığına dikkat çekildi.

GEÇERSİZ EVRAKLAR

Birçok ihalede yaklaşık maliyet tutarının belirtilmeden ihale yapıldığına vurgu yapılan raporda, yapılan işler karşılığında oluşan fiyat farklarının hangi gerekçeyle oluştuğu, ödemesinin yapılıp yapılmadığının belirtilmediğine yer verildi. Evraklarda yetkili kişilerin imzalarının eksik olduğu kaydedilen raporda, firmaların ihaleye girmeleri için gerekli evrakların dahi eksik olmasına rağmen ödemelerinin neye göre yapıldığının belirtilmediği tespit edildi.

ISMARLAMA İHALELER

Mardin ili Artuklu ilçesi sit alanı içerisinde muhtelif mahallelerde bulunan cephe istinat duvarları yapım işinin ihalesinin de usulsüz yapıldığı tespiti de raporda yer aldı. Maliyeti 705 bin TL olarak belirlenen “davetiye usulü” ile gerçekleştirilen ihale için “Yerinde yapılan incelemede metrajların uygulanan iş metrajından yüksek yazıldığı ve yıkılan istinat duvarından kalan taşların da yeni yapılan istinat duvarlarında kullanıldığı tespit edilmiştir. İlgili ihale şirketlere özel olarak çıkarılmış ve yaklaşık maliyet tutarı belirtmeden ihale yapılmıştır. Yapılan ihale usulsüz yapılmıştır” denildi.

LOKANTADAN ASFALT ALINMIŞ

Temsil ağırlama giderleri adı altında bir lokantaya yapılan ödemenin açıklamasında yol yapımı ve kilit parke döşemesi yapıldığının tespit edildiğine yer verilen raporda işlemin kanunen suç teşkil ettiği hatırlatıldı. Yine hediyelik alımlarının ise, alakasız şekilde bir elektrik firmasından alındığı ortaya çıktı. Güvenlik hizmet alımının da kanuna uygun olmadığı belirtilen raporda “Artuklu Belediyesi personel AŞ.’ye yapılan güvenlik hizmet alıma işine ait ödemelerde SGK borç yazısı uygun değildir. İlgili güvenlik hizmet alıma işinde SGK borç bilgileri uygunsuz şekilde yapılmıştır” denildi.

21 MİLYONLUK USULSÜZ İHALE

AKP’li Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’e ait firmaya verilen 21 milyon 80 bin TL değerindeki ihalede de usulsüzlükler olduğu tespitine yer verilen raporda, hakkediş tutanaklarında sadece işi alan firmanın yetkililerinin imzası olduğu, Artuklu Belediyesi yetkililerinin işin yapıldığı yerde kontrolleri yapmadan ödemeleri gerçekleştirdiği belirtildi. Söz konusu işin nerede yapıldığı ve yapılıp yapılmadığı konusunda şüphelere yer verilen raporda, ihale dosyalarında imzası olan yetkili teknik personellerin hiçbirinin imza atmadığına dikkati çekildi. Yine söz konusu iş kapsamında yapıldığı öne sürülen menfezlerin nereye yapıldığının da tespit edilmediği not edildi.

MECLİS ÜYELERİNİN FİRMALARINA İŞ

Mucur dağıtımlarının Meclis üyelerine yapıldığının tutanaklarla tespit edildiğine de vurgu yapılan raporda, “Doğrudan Temin Yoluyla” yapılan birçok alım işinin ise, kanuna aykırı olmasına rağmen Meclis üyelerinin doğrudan ortakları oldukları firmalar ile birinci derece yakınlarına ait firmalardan yapıldığı tespit edildi. Belediye kanununun 28’inci maddesine vurgu yapılan raporda meclis üyelerinin görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren bir yıl süreyle, belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan veya dolaylı olarak taahhüde giremeyecekleri, komisyonculuk ve temsilcilik yapamayacaklarına yer verildi.

HDP’Lİ ÜYELER TEPKİLİ

Artuklu Belediyesi Mali Denetim Komisyonu’nun HDP’li üyeleri Abdulkerim Sayalğı ve Necla Acıbuca raporu değerlendirdi. Komisyonun çalışmalarına başlaması ile birlikte çalışmaların engellenmek istendiğini kaydeden Acıbuca, engelleme girişimlerinin usulsüzlükleri gizleme amaçlı olduğunu söyledi. Yapılan yolsuzlukların gizlenmek istenmesine karşı komisyonun çalışmalarını sürdürerek, usulsüz harcamaları ortaya çıkardıklarını dile getiren Acıbuca, “Halkımızın hakkını savunmak için uğraştık ve usulsüzlükleri ortaya çıkardık. Halkımızın hakkını savunmaya da devam edeceğiz” diye konuştu. (MA)

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.