18 Mayıs 2022, Çarşamba

AKP’li Belediye “Dünya Mirasına” Beton Döktü

Nevşehir Ürgüp’te Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi alanda AKP’li belediye tarafından yeniden inşaata başlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kapadokya Alan Başkanlığı, ilk başta onay verdiği projeyi tepkiler üzerine durdurmuştu.

CHP Ürgüp İlçe Başkanı Fulya Gülşen Altınsoy, yıllar önce riskli bölge ilan edilen alanın bu proje için riskli alan statüsünden çıkarıldığını belirtti. Altınsoy, “Turizmin göz bebeği emsalsiz Kapadokya bu tip geri dönüşü olmayan projelerle anılmayı hak etmiyor’ dedi.

‘BELEDİYE İŞ HANI PROJESİNE NEDEN SESSİZ’

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre; belediyenin iki katlı projeyi bir kata indirerek inşaata yeniden başladığını söyleyen Altınsoy, “Burada yapılacak olan iş yerleri kimlere söz verildi? Turizmin göz bebeği emsalsiz Kapadokya bu tip geri dönüşü olmayan projelerle anılmayı hak etmiyor. Belediye, inşaata hırsla devam ediyor, halkın tepkisine sağır. Bu zihniyeti kınıyoruz” dedi.

Benzer inşaat faaliyetleri için kötü emsal oluşturur endişesi taşıdıklarını vurgulayan Altınsoy, şöyle devam etti:

“Peribacalarına yakın olduğu gerekçesiyle birkaç yıl önce yıktırılan bağ evi ve otel sahipleri, belediyenin iş hanı projesine neden sessiz kalındığını sorguluyorlar.”

MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan da konuyu TBMM gündemine taşıdı. Projenin acilen durdurulması çağrısında bulunan Sarıaslan, “Temenni Mahallesi’nde yapılacak olan iş merkezi, bölge turizmine, kültürüne ve maneviyatına vurulan, geri dönüşü olmayan bir darbedir” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.