20 Mayıs 2022, Cuma

AKP’li Esenler Belediyesi Bütçeyi 4 Ayda Eritti: 590 Milyon Liralık Ek Bütçe!

İBB Meclisi’nde sık sık yönetimin iflasa sürüklendiği yönünde iddialarda bulunan AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun başkanlığını yaptığı Esenler Belediyesi, 2022 bütçesinin yürürlüğe girmesinden 4 ay sonra 590 milyon liralık ek bütçe yaptı. Oy kararıyla meclisten geçen ek bütçeye tepki gösteren CHP Esenler Belediye Meclis Üyesi Kemal Şahin, “Belediyeye ait gayrimenkulleri bir bir satıp Esenler’in öz kaynaklarını tüketiyorsunuz. Yandaşlara peşkeş çekiyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

2022 yılı bütçesini 710 milyon 500 bin TL olarak belirleyen AKP’li Esenler Belediyesi, 2022’nin dördüncü ayında 590 milyonluk ek bütçe yaptı.

Esenler Belediye Meclisi’nin nisan ayı oturumları sırasında Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün ek bütçe teklifi görüşüldü.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, müdürlüğün teklifinde, “İlgili yazıda görülen ihtiyaç üzerine ekli listede gösterilen gelir karşılığında ödeneği yetmeyeceği anlaşılan gider kalemlerine, ilgili kanun gereğince hazırlanan ek bütçenin görüşülerek karara bağlanması hususunu arz ederim” denildi.

390 milyon TL’si teşebbüs ve mülkiyet gelirleri, 200 milyon TL’si de arsa ve bina satış gelirleri kalemleri olmak üzere toplam 590 milyon liralık ek bütçe teklifini ilgili komisyonlar uygun buldu. Karara, CHP ve İYİ Parti grubu “hayır” oyu kullandı.

“SATA SATA NEREYE KADAR?”

CHP’li Meclis Üyesi Kemal Şahin “Bütçe bir öngörü işidir. 2022 bütçesinin üzerinden 4 ay geçtikten sonra bu büyüklükte bir ek bütçe getirmek hesapsızlıktır. Fen İşleri Müdürlüğü’nün 540 milyon, Mali İşler Müdürlüğü’nün 50 milyon olmak üzere toplam 590 milyon TL ek bütçe talebiniz var. Bu talep ettiğiniz ek bütçeyi nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

“İBB’nin arsa satışlarına şiddetle karşı çıkan Göksu, kendi ilçesinin gayrimenkullerini acımasızca satıyor” diyen Şahin, “Belediyeye ait gayrimenkulleri bir bir satıp Esenler’in öz kaynaklarını tüketiyorsunuz. Yandaşlara peşkeş çekiyorsunuz. Halkın yararına olan ne bir tesis kazandırıyorsunuz ne de sosyal belediyecilik yapıyorsunuz. Sata sata nereye kadar?” ifadelerine yer verdi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.