17 Ocak 2022, Pazartesi

AKP’nin ‘Jolie’ Sevdası: Soylu, Erdoğan’ın Fotoğrafına Ne Diyecek?

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Angelina Jolie fotoğrafı ile göç meselesini dünyada çözmeye çalıştılar” sözlerinin ardından Jolie ile yıllar içerisinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da aralarında olduğu birçok AKP’linin yan yana geldiğini anlattı. Terkoğlu, “Soylu unutmuş olabilir mi? Belki de farkında. Çünkü Jolie ile fotoğraf çektirenler AKP’liler. Hatta bizzat Erdoğan’ın kendisi” dedi.

Terkoğlu, yazısında Angelina Jolie’nin BM İyi Niyet Elçisi olduğunu hatırlatarak, “Bu nedenle göçmenler konusunda sık sık vitrine çıkıyordu. İlk kez 17 Haziran 2011’de Hatay’a geldi. Çadır kentleri ziyaret etti. Göç meselesi o günlerde başlangıç seviyesindeydi. Jolie’nin ziyaretleri sürdü. Bir yıl sonra, 13 Eylül 2012’de bu kez Gaziantep’e geldi. Ardından 19 Haziran 2015’te Mardin’de görüldü. Jolie’nin her ziyaretinde göçmen sayısı kat be kat artıyor, on binlerden milyonlara çıkıyordu. O da göçmenlerin Avrupa’ya gitmesine engel olan Türkiye’nin ‘fedakârlıklarını’ övdükçe övüyordu!” dedi.

Soylu’nun o dönem İçişleri Bakanı olmadığını hatırlatan Terkoğlu, “Ama partisi iktidardaydı. Yol arkadaşları yönetimdeydi. Erdoğan önce başbakan, sonra cumhurbaşkanıydı. Soylu’nun göndermesinde hedef aldığı gibi, Jolie’yi karşılayan, ağırlayan ve fotoğraf çektiren devlet erkânının arasında o da vardı” ifadelerini kullandı.

Terkoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“2015 ziyaretinde ise Erdoğan cumhurbaşkanıydı. Erdoğan ve Jolie, Mardin’de buluştu. Yine fotoğraflar çekildi. Hükümet medyasında Erdoğan ile Jolie’nin bayramı vardı.

Partisine mi gönderme yapıyor, içerde birilerine mi mesaj veriyor bilinmez. Soylu’nun hedefindeki ‘Jolie ile fotoğraf çektirenler’ iktidarın içinden çıktı. Erdoğan’dan Fuat Oktay’a, Gül’den Atalay’a… AKP iktidarı değişik zamanlarda hep Jolie ile fotoğraf çektirdi. Jolie, AKP’nin Batı ile Esad’ı devirme hayalinin vitriniydi. Aradaki köprüler yıkılıp mesele içinden çıkılmaz hale gelince, Jolie de ortalıkta görünmez oldu.

Filmi sonuna kadar izledi mi? Yoksa afişteki resme bakıp mı karar verdi? Soylu, Angelina Jolie’nin Suriye filmine iyi bakarsa, tanıdık çok oyuncu görecek!”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’li Öztrak: Kur Tabelası, Nebati Bakan’ın Gözleri Gibi Işıl Işıl, Kıpır Kıpır

CHP’nin bugün yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında açıklama yapan Faik Öztrak, “Dolar çıkıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir