20 Mayıs 2022, Cuma

Akşener: HDP İle Biz Masada Değiliz; Bunu HDP de Söylüyor

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Çok açık söyleyeyim HDP ile biz masada değiliz. Bunu HDP de söylüyor zaten. O masada HDP olsa biz olmayız.” açıklamasını yaptı.

Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programına bu hafta İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener konuk oluyor.

Canlı yayında Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtlayan Akşener, geçtiğimiz aylarda başbakan adaylılığa ilgili yaptığı açıklamaya açıklık getirerek, “‘Birliği, beraberliği sağlayabilmek için cumhurbaşkanlığı adaylığından memnun olurum’ dedim.”

  1. Cumhurbaşkanı kim olacak?

Seçimlere ilişkin açıklamada bulunan Akşener, “Seçimlerde 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak” dedi.

İmamoğlu ve Yavaş aday olur mu?

Hayır olmaz diye bir durumumuz yok. Kılıçdaroğlu, 6 genel başkanının inisiyatifine bıraktı işi. Orada çıkan karara uyacağız. Cumhur İttifakı bileşenleri bizim adayımızı çok merak ediyor. Bizim önceliğimiz bu sistemin değiştirilmesinde ortaklaştırılması. Tayyip Bey, düşmanlığı üzerinden bir sistem değil bu.

“Bu ülkede müthiş bir liyakat var”

Türkiye’nin parlamenter sisteme geçmesi gerektiğini söyleyen Meral Akşener, “Tek adam sistemi, ucube bir sistemdir. Bu ülkede müthiş bir liyakat var. Bu sistem halk tarafından seçildi denendi ama olmadığını gördük. Bir kişinin tüm ülkeyi yönetme ihtimali yok” ifadelerini kullandı.

“Bizim önceliğimiz…”

Cumhur İttifakı bizim adayımızı çok merak ediyor ancak biz adayımızdan ziyade bu yanlışlıkların düzelmesi için mücadele ediyoruz. Bu ucube sistemi değiştirmek için uğraşıyoruz. Bu Tayyip Bey’in sorunu değil. Sistemin bozukluğu tek bir ismin özelinde değildir. Sistemde değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Eleştirilerim Tayyip Bey düşmanlığı üstünden bir söylem değil. Sistemdeki temel sıkıntı herşeyin tek bir kişiye sorulması. Kim olursa olsun yetkilerin hepsi tek bir kişide olmamalı. ifadelerini kullandı.

Meral Akşener’den HDP açıklaması

Candaş Tolga Işık’ın, “Masada görünmüyor ama masada HDP’nin de olduğu söyleniyor?” sorularını Akşener’e yöneltmesinin ardından, “Bu sorulara cevap vermeme kararı almıştım ama… Aptalca bir şey var. Bizi terbiye etmek için yani İyi Parti’yi terbiye etmek için. Bizim üzerimizden bizi terbiye etmek için o pis dil, Kürtlere hakaret halinde, küfür halinde gidiyor. Çok açık söyleyeyim HDP ile biz masada değiliz. Bunu HDP de söylüyor zaten. O masada HDP olsa biz olmayız.” dedi.

Yavuz Ağıralioğlu açıklaması

Yavuz Ağıralioğlu hakkında açıklamalarda bulunan Akşener, “Partimdeki meseleleri basın üzerinden konuşmadım hiç. Bir tanzim yaptık biz. O tanzimde şu: Yeni bir bakış açısı getirmeye çalıştık. Ben bir buçuk yıldır genç çalışıyorum. Diğer taraftan Yavuz Bey’in yerine gelen arkadaşımız milletvekili değil. Bu görev için milletvekili olan arkadaşlarımızın vakti yok. Yerine gelen Rıdvan Uz arkadaşımız, gidecek ayda bir ailesini görmek için gelecek. Bizim sistemimizin içerisinde genel başkanların atamaları ile yapılıyor, başkanlık divanı. Buradaki tasarruf genel başkan üzerinden gidiyor. Arkadaşımız kamuoyu ile paylaşmayı tercih etmiştir.

Biz merkezi temsil eden bir partiyiz. Bizlerle ilgili hep başkalarının tarifleri var. Ülkücüler tasfiye oluyor başkalarının tarifi var. Bizim tarifimiz makul bir siyaset, makul bir dil. Kişilerin aileleri ile uğraşmayan bir dilin sahibiyiz.” dedi.

Erken seçim olacak mı?

Gündemde olan erken seçim iddiaları hakkında da konuşan Akşener, “Ekonomi iyi olsa yaparlar. Seçim yasası geçti. Bu seçim yasasının artılarına eksilerine bakıyorsunuz. Cumhur İttifakı’na da bir faydası yok. Bu yasanın Millet İttifakı içerisindeki partileri birbirne düşürmek için mi yapıldı konusunda düşünüyorum. Kasım ayında bir seçim kararı alınmış olsa, eski yasayla yapılmış olacak.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.