19 Ocak 2022, Çarşamba

Almanya Başbakanı Scholz’dan NATO ziyareti: Gündem Rusya

Almanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO merkez karargahında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Almanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz, Fransa’ya yaptığı ilk yurt dışı ziyaretinin ardından Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarına devam ediyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşen Scholz, ardından NATO merkez karargahında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi.

“RUSYA’YI DİPLOMASİYE ÇAĞIRIYORUZ”
Görüşmenin ardından Scholz ve Stoltenberg ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Stoltenberg, “Bugün Rusya’nın Ukrayna ve çevresinde önemli askeri birikimini tartıştık. Bu durum gerilimi artırıyor ve Avrupa’da güvenliği baltalıyor. Rusya’yı gerilimi azaltmak için, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyması için diplomasiye dönmeye çağırıyoruz” dedi.

RUSYA’YI UYARDI
Rusya’yı uyaran Stoltenberg, “NATO Müttefikleri, Ukrayna’ya yönelik herhangi bir saldırganlığın yüksek bir bedeli olacağı konusunda hemfikir. Muhtemel tehditlerin Rusya için ciddi siyasi ve ekonomik sonuçları vardır” ifadelerini kullandı.

“DİYALOĞA HAZIRIZ”
ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Stoltenberg, Rusya’ya diyalog çağrısını yineleyerek, “NATO diyaloğa açık olmaya devam ediyor. NATO-Rusya Konseyi’nde toplanmaya hazırız. Şeffaflığı artırmak ve herhangi bir yanlış hesaplama riskini azaltmak için” dedi.

Toplantıda, küresel rekabet çağında transatlantik bağımızı güçlendirmenin önemini de ele aldıklarını aktaran Stoltenberg, AB ve NATO ilişkilerinin de ele alındığını ve yakın iş birliğine devam edileceğini yineledi.

ORTAK GÜVENLİK VURGUSU
Scholz ise, Almanya’da kurulan yeni hükümetin NATO’yu çok önemsediğini belirterek, “Herkes yeni hükümetin gündemine güven duyabilir. Ortak güvenlik için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Benzine Zam Bekleniyor

Petrolün varilinin 89 dolara dayanması ve uluslararası piyasalarda ürün benzin ve motorinin ton fiyatında yaşanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir