8 Aralık 2021, Çarşamba

Anket: Millet İttifakı’nın Oy Oranı Cumhur İttifakı’nı Geride Bıraktı

Aksoy Araştırma’nın seçim anketinde Millet İttifakı’nın oy oranı, Cumhur İttifakı’nı geride bıraktı. Ankette MHP’nin baraj altında kaldığı görüldü.

Aksoy Araştırma’nın yaptığı ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,6 iken, Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42,0.

Araştırmada katılımcılara, “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 13,8’i ‘kararsız olduğunu’, ‘belirtmek istemediğini’ ve ‘oy kullanmayı düşünmediğini’ ifade etti. CHP’nin oy oranı yüzde 24,5 olurken, İYİ Parti’nin oy oranı yüzde 11,6 olarak belirtildi. Böylece Millet İttifakı’nın oy oranı toplam 36,1 oldu.

Araştırmada AKP’nin oy oranı ise yüzde 26,7 olurken, MHP’nin oy oranı yüzde 7 oldu. Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 33,7 olarak Millet İttifakı’nın gerisinde kaldı. HDP’nin oy oranı ise yüzde 8,9 olarak belirtildi.

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA

Araştırma sonuçlarında kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,6 olarak gerçekleşti. Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42,0 seviyesinde görüldü. Her iki ittifakın dışında olan HDP’nin oy oranı ise yüzde 9,3 oldu.

AKP’nin oy oranı yüzde 30,6 iken Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı olan MHP’nin oy oranı ise yüzde 8 oldu. Temmuz ayının son haftasında en yüksek oy oranına ulaşan ikinci parti yüzde 28,7 ile CHP oldu.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP’nin ‘Milletin Sesi’ mitingi başladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim mitinglerine bugün Mersin’nden başlıyor. “Milletin sesi” adıyla gerçekleştirilecek mitingde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir