22 Eylül 2021, Çarşamba

Atiye Dizisinin İntihal Davasında Gelişme

Yazar Yonca Eldener’in “Yedi Uyananlar” romanının “Atiye” dizisinde izinsiz olarak kullanıldığı iddiasıyla şirkete açtığı 92 bin liralık tazminat davasında tedbir talebi reddedildi. Duruşma, davalı tarafın cevap dilekçesi sunması ve gerekli delillerin toplanması için ileri bir tarihe ertelendi.

Yazar Yonca Eldener’in “Yedi Uyananlar” romanının dijital bir platformda yayınlanan “Atiye” dizisinde izinsiz olarak kullanıldığı iddiasıyla OG Prodüksiyon Medya Şirketi’ne açtığı 92 bin liralık tazminat davasında tedbir talebi reddedildi.

İstanbul 2. Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada hâkim, davacı Yonca Eldener’in sunduğu dava dilekçesini inceledi. Duruşmada taraflar yer almadı.


Davacı Eldener ayrıca mahkemeden dizinin dava süreci boyunca durdurulması için tedbir kararı talebinde de bulundu. Duruşma, davalı tarafın cevap dilekçesi sunması ve gerekli delillerin toplanması için ileri bir tarihe ertelendi. Mahkeme, Yonca Eldener’in tedbir talebini reddetti.

NE OLMUŞTU?

Yazar Yonca Eldener, mahkemeye sunduğu şikayet dilekçesinde, “Atiye’nin bir mağaraya inmesi ve halüsinasyonlar görmesi ve bilinçaltına yolculuk yapması gibi birçok fikir ‘Yedi Uyananlar’ adlı romanımdan alınmıştır. İntihali saptayan çok detaylı bir rapor hazırladık. Dizinin esin kaynağı olan Şengül Boydaşa ait ‘Dünyanın Uyanışı’ adlı romanın Atiye dizisiyle ilgisi yoktur” ifadelerine yer verdi.

Eldener, Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak davalı prodüksiyon şirketine telif hakkı ve haksız rekabete ilişkin 2 bin lira maddi tazminat, 90 bin lira ise manevi tazminat davası açtı.

Daha önce Yazar Buket Uzuner ve yazar Şengül Boybaş, başrollerini Beren Saat, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger ve Mehmet Günsür’ün paylaştığı Atiye dizisi ile ilgili aynı prodüksiyon şirketine dava açmıştı.

Buket Uzuner’in 2015 yılında yayınladığı Toprak romanındaki Defne Kaman ve Umay Nine karakterleri, söz konusu dizide izinsiz kullanıldığı iddiasıyla, yazar Şengül Boybaş ise ‘Dünyanın Uyanışı’ adlı romanından esinlenilerek çekilen dizinin ön jeneriğinde, fragman, afiş gibi tanıtımlarında eserine ve ismine yer verilmediği iddiasıyla dava açmıştı. Davalar ise devam ediyor.

(DHA)

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

300 Metrobüs Alımına Onay Bekleyen İmamoğlu: İstanbulluyu Mağdur Ederseniz, İstanbullu Sizi Tanımaz

İBB’nin kendi öz kaynaklarıyla alımını gerçekleştirdiği 160 metrobüs için düzenlenen imza töreninde konuşan Başkan Ekrem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir