8 Aralık 2021, Çarşamba

Avrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü’nden Türkiyeli Kadınlara Destek

Avrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü ve Brüksel Eski Çevre Bakanı Evelyne Huytebroeck, “İstanbul Sözleşmesi 10 yaşında. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlar, öldürülen ve yaralanan her kadından şahsen sorumlu olacak. İstanbul Sözleşmesi’ni Dünya Sözleşmesi yapacağız” yazılı görsel paylaştı.

Avrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü ve Brüksel Eski Çevre Bakanı Evelyne Huytebroeck, İstanbul Sözleşmesi’nin 10’uncu yılında Türkiyenin sözleşmeden çekilme kararına karşı mücadele eden kadınlara destek mesajı yayımladı.

Evelyne Huytebroeck, Twitter hesabından “İstanbul Sözleşmesi 10 yaşında. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlar, öldürülen ve yaralanan her kadından şahsen sorumlu olacak. İstanbul Sözleşmesi’ni Dünya Sözleşmesi yapacağız” yazılı görsel paylaştı.


BirGün’de yer alan habere göre, Huytebroeck, “Her gün binlerce kadın ve kız çocuğu şiddete maruz kalıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümü, özellikle Türkiye’nin kabul edilemez bir şekilde çekilmesinden sonra, kadın hakları için mücadele etmemiz gereken her şeyi bize hatırlatıyor” dedi.

Türkiye’nin ‘ilk imzacı’ sıfatıyla İstanbul Sözleşmesi’ni imzalamasının üzerinden bugün 10 yıl geçti.

20 Mart 2021 gecesi ise Cumhurbaşkanlığı kararıyla son yıllarda iktidar ve gericiler tarafından hedef alınan İstanbul Sözleşmesi’den Türkiye’nin, çekildiğini duyuruldu.


Kadınlar, yaşam reçetesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için mücadeleyi büyütürken, sözleşmenin 10’uncu yılında evlerden, mahallelerden, sosyal medyadan “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” sözleri yükselmeye devam ediyor.

KADINLARDAN ERDOĞAN’A: SÖZLEŞMEYE KARŞI ÇIKANLAR CİNAYETLERİN SORUMLUSU

Türkiye’den ve dünyadan kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını alan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter paylaşımalarının altında eylem başlattı.

Kadınlar “İstanbul Sözleşmesi 10 yaşında. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlar, öldürülen ve yaralanan her kadından şahsen sorumlu olacak. İstanbul Sözleşmesi’ni Dünya Sözleşmesi yapacağız” yazılı görseller paylaştı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İmamoğlu Reuters’a konuştu: Aday olacak mı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, genel seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olmayı değerlendirip değerlendirmeyeceği sorusuna, ‘adaylık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir