22 Ocak 2022, Cumartesi

Bakan Pakdemirli’den rüşvet iddiasına orantısız tepki

Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye 120 bin dolarlık rüşvet iddialarını sordu. Pakdemirli, Özer’e, “İspat etmiyorsan şerefsizsin” dedi. Özer de iddianın yer aldığı dosyayı bakana verdi.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, bütçe görüşmelerin devam ettiği TBMM Genel Kurulu’nda, iktidarın tarım politikasını eleştirdi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çiftçiler adına hazırladığı karneyi sundu.

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, AKP’nin iktidarda bulunduğu son 18 yılda üretimden çıkan tarım alanının 3 milyon 443 bin hektar olduğuna dikkat çeken Özer, 2021 yılının ilk sekiz ayında ise üretimi bırakan çiftçi sayısının 128 bin 620 olduğunu söyledi.

Özer, 2021’de çiftçiye kanunen verilmesi gereken destek miktarının da 66,5 milyar TL olduğunu, bu desteklerden 43,5 milyar TL’sinin verilmediğini kaydetti. Bu süreçte çiftçinin zor durumda kaldığını işaret eden Özer, 2021’de üreticinin toplam borç miktarının 200 milyar TL civarında olduğunu vurguladı.

PAKDEMİRLİ’YE KARNE VERDİ

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye hitaben çiftçilerin adına hazırladığı karneye ilişkin konuşan Özer, “Sayın Bakan, çiftçilerimizin görüşü şöyle: Dertlerimizi görmezden geliyor, umursamaz tavırlar gösteriyor, Bakanlık yapmaya uygun değil, kendisi istifa edemediğine göre görevden affının kabul edilmesi gerekiyor. Bir de 100 üzerinden size not vermişler: Tarımdaki sorunları görememek 100 üzerinden 100, çiftçi maliyetlerini düşürememek 100 üzerinden 100, maliyetteki artışa önlem bulamamak yine 100 üzerinden 100, besiciye tam destek olamamak yine 100 üzerinden 100, tarımsal destekleme ve kanuna uymamak yine 100 üzerinden 100” ifadelerine yer verdi.

“İDDİANI İSPAT ETMİYORSAN ŞEREFSİZSİN”

Özer, Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları tarafından sığır ithalatında 120 bin dolarlık rüşvet alındığı iddialarını da gündeme getirdi, Bakan Pakdemirli’nin, “150 bin kişilik teşkilatın başındayım, herkese sahip çıkamam ama bir şey bulduğum zaman gereğini yaparım” sözlerini hatırlattı.

Söz konusu iddialar hakkında Meclis’e dosya sunacağını açıklayarak konuşmasına devam eden Özer’in sözlerini kesen Bakan Pakdemirli, CHP’li milletvekiline, “Ne biliyorsan hemen git, savcılar orada” dedi.

Özer’in, “Ben size dosyayı vereyim” sözlerine, “İddianı ispat etmiyorsan şerefsizsin” diyerek yanıt veren Pakdemirli, Özer’e “Savcılar orada. Niye bugüne kadar gitmedin?” diye sordu.

Aydın Özer ise söz konusu rüşvet iddiasının cumhuriyet savcılığına intikal ettiğini, sürecin ise takipçisi olacağını söyledi.

Özer daha sonra, içerisinde, “vatandaşa verilen antetli kâğıtta resmî yazışma görünümlü sahte evraklar, savcılığa şikâyet etmesin diye bakanlık bürokratı tarafından vatandaşa gönderilen 15 bin liralık senet, teftiş kurulu kararı” olduğunu söylediği dosyayı Bakan Pakdemirli’ye verdi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CHP Heyeti, Gülistan Doku’nun Ailesini Ziyaret Etti

CHP heyeti, 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir