7 Temmuz 2022, Perşembe

Bakanlığın İkizdere Raporu, Bakan’ı Yalanlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize-İyidere Lojistik Liman Projesi’nin deniz dolgusunun yapılması için İkizdere ilçesinde açılmak istenen taş ocağıyla ilgili açıklama yaptı. Cevizlik köyünde açılmak istenen taş ocağına yönelik yöre halkının tepkilerinin ardından bölgeye giden Bakan Karaismailoğlu, İyidere Lojistik Merkez Şantiyesi önünde yaptığı açıklamada, “İhtiyaç duyulan deniz suyuna dayanıklı taş rezervi konusunda mevcut taş ocakları da dâhil tam 10 yerden numuneler alınmış, uygun taşın burada olduğu bilimsel ve tarafsız kurullar tarafından tespit edilmiştir. Cevizlik Taş Ocağı için Çevresel Etki Değerlendirme Raporu hazırlanarak Rize Valiliğince onaylanmıştır. Çevre etkileri, sürekli olarak kontrol edilecektir” diye konuştu.

Açıklamasında, Maden İşleri Genel Müdürlüğü teknik ekibinin Rize’ye gelerek bölgeye alternatif bir ocak olup olmadığını tekrar araştırdığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, başka uygun bir ocak olmadığının tutanak altına alındığını belirterek, “Yani Rize’yi önümüzdeki on yıllarda kat be kat zenginleştirecek İyidere Lojistik Liman inşaatımızın ihtiyacı olan taş niteliğini sadece bu noktadan karşılayabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇED raporuyla çelişiyor
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklamalarında yer verilen bilgiler, söz konusu taş ocağı için Bakanlığın hazırlattığı ÇED raporundaki bilgilerle çelişmesi ise dikkat çekiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Trabzon 11. Bölge Müdürlüğü tarafından özel bir danışmanlık firmasına hazırlatılan ER: 3396069 Numaralı Cevizlik Bazalt Ocağı projesinin tanıtım dosyasında (ÇED Raporu), tartışmaların odağındaki taş ocağına ilişkin ayrıntılara yer veriliyor.

İlk olarak 27 Ocak 2021’de ÇED Gerekli Değildir Kararı verilen, 25 Şubat’ta ise ikinci bir başvuru ile kapasite artışı talep edilen İkizdere’nin Cevizlik köyündeki taş ocağının ÇED raporunda yer seçimiyle ilgili olarak şu ifadelere yer veriliyor:

Madencilik faaliyetleri, işletme faaliyetlerinin maden yatağının bulunduğu merkezde kurulmasını mecbur kılmaktadır. Madencilikte, formasyonun oluşum koşullarına bağlı olarak bölgesel bazda yer alternatifi söz konusu olmamaktadır. İşbu dosyaya konu proje kapsamında belirlenen ÇED Alanı içerisinde cevher oluşumu tespit edilmiştir. Dolayısı ile farklı bir alternatif değerlendirilmemiştir.

Taş ocağının proje tanıtım dosyasında ÇED alanının 13,45 hektardan 37,02 hektara genişletileceği, yıllık üretimin ise 15.724.880 tondan 20 milyon tona çıkarılacağı kaydedilerek şu bilgilere yer veriliyor:

İşbu proje kapsamında bazalt cevherinin yüksek dayanıma sahip olması sebebi ile patlatmalı açık ocak işletmeciliği yöntemi uygulanarak yıllık 20.000.000 ton malzeme alınacaktır. Ocak sahasından temin edilecek malzemenin tamamı, İyidere Lojistik Merkez ve Limanı yapım, bakım ve onarım faaliyetlerinde ve bölgedeki yol yapımı projelerinde kullanılması planlanmaktadır.

Proje için öngörülen işletme süresi ilk aşamada 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak ilerleyen süreçlerde yeni rezervler bulunması ve/veya üretim kapasitesinin arttırılmasının planlanması durumunda yeniden başvuru yapılacaktır.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.