26 Ekim 2021, Salı

Bakanlıktan CHP’nin Önergesine Yanıt: Üç Kat Fazla Ödeme Normalmiş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nden 2040 yılına kadar yüksek tarifeyle alınacak elektrik enerjisi anlaşmasının ‘o kadar da yüksek olmadığını’ iddia etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın soru önergesini yazılı olarak yanıtlayan Bakan Dönmez, piyasa fiyatının 3 katı olan kilovatsaat başına 12,35 dolar sent tutarındaki alım garantisinin ‘düşük bir değer olduğunu’ savundu.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre CHP’li Akın, TBMM Başkanlığı’na 29 Mart’ta sunduğu yazılı soru önergesinde, “Santral üzerinden 15 yıl boyunca kilovatsaat başına 12,35-15,83 dolar sent arasında değişen alım garantisi verilmiştir. Türkiye’de bugün piyasa fiyatı kilovatsaat başına 4 dolar sent tutarındadır. Bu durum, ticari anlamda elektriğin daha pahalıya mal olması anlamına gelmemekte midir?” sorusunu yöneltti.

Akın’a yanıt Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’ndan 28 Nisan’da geldi. Bakan Dönmez yanıtında, Türkiye ile Rusya arasındaki uluslararası anlaşma kapsamında santralde, enerji üretimi gibi işlemlerin yapıldığını kaydetti. Bakan Dönmez, santralin ilk iki ünitesinde üretilecek elektriğin yüzde 70’i, diğer iki ünitesinde üretilecek elektriğin de yüzde 30’unun Elektrik Satın Alma Anlaşması (ESA) kapsamında 15 yıl boyunca ortalama kilovatsaat başına 12,35 dolar sent üzerinden satın alınacağını ifade etti. Dönmez, ESA kapsamı dışında kalan elektriğin ise serbest piyasa koşullarına göre satılacağını aktardı.

Bakan Dönmez’in verdiği yanıta göre santralde üretilecek elektriğin yüzde 50’sine 2040 yılına kadar 12,34 dolar sent satın alma garantisi verilmiş durumda. Ancak Dönmez, bugünkü piyasa koşullarına göre 3 katından daha fazla olan satın alma garantisi bedelinin, ‘düşük bir değere tekabül ettiğini’ iddia etti.

‘SANTRAL NE KADAR YERLİ VE MİLLİ?’ SORUSUNA YANIT: ÇALIŞANLAR TÜRK

CHP’li Akın’ın santralin ‘ne kadar yerli ve milli olduğu’ yönündeki sorusuna da yanıt veren Bakan Dönmez, santral projesinin yap-sahip ol-işlet modeliyle yapıldığını belirtti. Dönmez, proje kapsamında kullanılacak olan bazı ekipmanların ve inşaat malzemelerinin yerli üretim olacak şekilde tedarik edildiğini belirterek, çalışanların çoğunun da Türk olduğunu aktardı.

‘FİNANS BİLİMİYLE AÇIKLANAMAZ, BU PARAYI VATANDAŞ ÖDEYECEK’

CHP Akın, Bakan Dönmez’in ‘garanti ücretinin düşük’ olduğuna yönelik savunmasının hiçbir temel dayanağı olmadığını beliretek şunları söyledi: “İndirgenmiş değer yaklaşımı, bugün yanlış politikalar nedeniyle Türk Lirası’nda olduğu gibi enflasyon karşısında sürekli değer kaybeden para birimleri için kullanılır. Akkuyu’da verilen garanti döviz kuru üzerinden belirlendiği için garanti bedelinin daha düşük olduğunu savunma mantığı finans bilimiyle açıklanamaz. Bakan Dönmez aklımızla alay mı ediyor yoksa bugünkü piyasa fiyatının 3 katından daha fazla olan tarifeyi savunmak için arayış içerisinde mi, bilemiyoruz. Bizim bildiğimiz, 15 yıl boyunca verilecek garanti alım bedelinin milyarlarca dolara mal olacağı ve bu parayı vatandaşın ödeyeceğidir.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Erdoğan: Büyükelçilerin açıklamaları doğrudan ülkemizin egemenlik haklarını hedef almıştır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor. Erdoğan’ın açıklamlarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir