25 Haziran 2022, Cumartesi

Baş: Kaşıkla Verip Kepçeyle Alan Bir İktidarla Karşı Karşıyayız

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis’te düzenlediği toplantıda hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi. Baş, “Kaşıkla verip kepçeyle alan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Baş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, “Çanakkale Köprüsü’nden o kadar araç geçer mi diyorlar? Zamanı geldiğinde geçecektir. Dün 6 bin araç geçti” açıklamasını hatırlattı.

1915 Çanakkale Köprüsü için günlük 45 bin araç geçiş garantisi verildiğini söyleyen Baş, “Bakan’ın söylediği üzerinden hareket edelim; o gün için 39 bin araç geçmese de parası bu şirketlere ödendi. Nereden ödendi? Yurttaşların vergilerinden, alın terinden oluşan Hazine’den ödendi. Hazine’den, bizim alın terimizden, vergilerden bu şirketlere aktarılan bir günlük para 11 milyon liranın üstünde.” diye konuştu.

Halkın ihtiyaçlarının karşılanması çağrısı yaptıklarında, “Kaynak mı var kardeşim memleketin durumu ortada” denildiğini belirten Baş, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yoksulluk sınırı 16 bin lirayı aştı”
“Geçiş garantili ihaleleri, garanti ödemeleri iptal edilen memleketin mevcut sorunlarının yarısını zaten çözüyorsunuz ama mesele sizin tercihlerinizle ilgili. Siz, yoksul halkın hayatını nasıl kolaylaştırırım değil; yoksul halkın boğazındaki son lokmayı alıp para babalarına, patronlara nasıl peşkeş çekerim diye hesap yaptığınız için memlekette kaynak sıkıntısı oluşuyor.

Türkiye’de yoksulluk sınırı 16 bin lirayı aştı. Bütün yurttaşlarıma soruyorum; evine 16 bin lira giren kaç kişi var bu ülkede? Bütün ülkeyi yoksulluk sınırının altında bir ücrete mahkum ettiniz, öbür taraftan atıp tutuyorlar. Emek büromuzun yaptığı bir hesap var: Çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli için yaptıkları zammın bugün itibarıyla karşılığı şu: Enflasyon karşısında alım gücünde ortalama yüzde 7’ye yakın kaybımız var. Makarnada yüzde 30’lara, yumurtada 28’e, margarinde yüzde 66’ya çıkmış alım gücü kaybımız. Kaşıkla verip kepçeyle alan bir iktidarla karşı karşıyayız.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kılıçdaroğlu: Bir Yüzükle Yola Çıkanlar, Bugün Milletin Celladı Haline Geldi

CHP’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği ‘Milletin Sesi’ mitingine vatandaşlar akın etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mitingte yaptığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.