19 Ocak 2022, Çarşamba

BDDK’den 5 Ekonomist Hakkında Suç Duyurusu

BDDK, Durmuş Yılmaz, Güldem Atabay, Burhanettin Bulut, Emin Çapa ve Selçuk Heçer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK), 5 kişi hakkında ‘asılsız haber’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

BDDK kaynaklarından edinilen bilgiye göre, “Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” hükmünü içeren 74. maddesi gerekçe gösterilerek; İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Güldem Atabay, Burhanettin Bulut, Emin Çapa ve Selçuk Geçer hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

EMİN ÇAPA: BİZE BİR GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENİYOR

Emin Çapa, suç duyurusuyla ilgili Halk TV’ye yaptığı açıklamada, gözdağ verilmek istendiğini söyledi.

“Bize bir gözdağı verilmek isteniyor. Bizi susturmak istiyorlar. İktidarın olmamış bir ekonomi politikasını varmış gibi davranmasını teşhir etmemizden kaynaklanıyor” diyen Çapa, “Suçlamanın ayrıntısını görmek isterim. Bu benim halka karşı gerçeği anlatma sorumluluğumu hiçbir şekilde etkilemez” ifadesini kullandı.

Emin Çapa şunları dile getirdi:

“İlk olarak şunu söylemek isterim ben bankaların itibarının zedelenmemesi konusunda son derece hassas davranan bir insanım. Bu konuda bana suç duyurusunda bulunulması isabetli olmuş. Bankalar itibar kurumudur. İkinci olarak burada sorunun ne olduğunu herkes gayet iyi biliyor. Sorun bankaların itibarı değil. Burada bize bir gözdağı verilmek isteniyor. Bizi susturmak istiyorlar. Burada iktidarın olmayan sahte ekonomi politikasını gerçekmiş gibi yutturmaya çalışması var.

Beni bir kenara bırakın Durmuş Yılmaz gibi Merkez Bankası’nda yöneticilik yapmış olan bir insana itibarsızlaştırılıyor. Öyle yağma yok. Ben kendi adıma şunu söylemek isterim halkıma karşı vicdanen rahat olmak ve ekonomi habercisi olarak görevimi yapmaya devam ediyorum. İlk başta iktidar şeffaf olmalı. Bankaların arka kapısından milletin parasını satmalarını soracağım. İktidar bize yanıt versin milletin parasını arka kapılardan kimlere kaçtan sattıklarını açıklasın. İktidar önce kendisine baksın arka kapıdan çevirdiği dolapları halkına atlatsın.”

NE OLMUŞTU?

Son dönemde döviz kurlarında yaşanan anormal değer artışını değerlendiren ekonomistler, ekonomi politikalarını ele almıştı. Ekonomistler, döviz kurlarındaki tarihi yükselişin ardından Erdoğan’ın açıkladığı ‘kur korumalı mevduat sistemini’ eleştirmişlerdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, döviz kurları üzerinden manipülasyon yapılıp yapılmadığının araştırılması, varsa konunun gerekli yerlere iletilerek ilgili kurumlar nezdinde çalışma gerçekleştirilmesi için Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) talimat vermişti. Kurum da, ‘dövizdeki manipülasyon’ iddialarını araştırmak üzere çalışma başlatmıştı.

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı ve ekibinin araştırma sonucunu bir rapor haline getireceği ve bir suç tespit edildiyse işlem yapılmak üzere ilgili kurumlara göndereceği ifade edilmişti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Benzine Zam Bekleniyor

Petrolün varilinin 89 dolara dayanması ve uluslararası piyasalarda ürün benzin ve motorinin ton fiyatında yaşanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir