24 Mayıs 2022, Salı

Beşiktaş’a ‘Millet Bahçesi’ Geliyor

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da millet bahçesine çevrilecek olan askeri alanların Esenler, Zeytinburnu ve Beşiktaş’ta olduğunu açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Tanal’ın İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin herhangi bir yerinde Türk Silahlı Kuvvetleri adına oluşturulan hatıra ormanının imara açılıp açılmadığına ilişkin bilgi talep ederek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “İmara açılan TSK hatıra ormanı, Millet Bahçesi mi yapılacak?” sorusunu cevaplayan Bakan Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Askeri Tesisler Genel Protokolü (ATGP) kapsamında; bedeli karşılığında TOKİ’ye devredilen taşınmazların, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli askeri amaçlar doğrultusunda kullanılmayan taşınmazlar olduğunu belirterek, “Bu taşınmazlar, Askeri Alan lejantına sahip taşınmazladır. Ormanlık alanların İdaremize devri söz konusu değildir. Ayrıca İdaremizce orman niteliğinde bulunan herhangi bir taşınmaz imara açılmamıştır” dedi.

‘Esenler ve Beşiktaş’ta projelendirme çalışmaları sürüyor’ 

Millet bahçesi haline getirilecek olan askeri alanlardaki ağaçların korunacağını söyleyen Bakan Kurum, söz konusu alanlarda ilave ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları yapacaklarını belirtti. Bakan Kurum, Zeytinburnu Millet Bahçesi’nin inşaatına başlandığını belirterek, Esenler ve Beşiktaş’ta bulunan askeri araziler üzerinde projelendirme çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Alaattin Çakıcı ABD’ye Gitti İddiası

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın Kanada üzerinden ABD’ye gittiği öne sürüldü. Cezaevinden çıktıktan sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.