24 Mayıs 2022, Salı

Biden, Kabul Edilecek Mülteci Sınırını Artıracak

ABD Başkanı Biden, yoğun eleştirilerin ardından selefi Trump döneminde konulan 15 bin kişilik mülteci kabul sınırını artıracağını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Demokrat Partili vekiller tarafından yoğun eleştirilere maruz kalmasının ardından geri adım attı ve mülteci sınırının artırılacağını duyurdu.

Biden, dün Delaware’de golf sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada 15 bin kaldırılacağını söyleyerek, “Sayıyı artıracağız. Sorun, mülteci tarafı krizle genç insanların sınırda sonlanması şekliyle çalışıyordu. İki işi aynı anda yapamayız o yüzden şimdi sayıyı yükseltiyoruz” dedi.


ABD Başkanı Joe Biden’ın, Donald Trump’ın 2021 mali yılı için koyduğu ve “tarihin en düşük sayısı” olarak kayıtlara geçen 15 bin mülteci kabulü sınırını kaldırmayacağı duyurmuştu.

Washington yetkilileri, ABD-Meksika sınırında sayıları günden güne artan refakatsiz mülteci çocuk sayısından dolayı Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığının mülteci bölümünün çok yoğun olduğunu belirtmiş ve Biden’ın bu nedenle 15 bin sınırını kaldırmama kararına vardığını aktarmıştı.

Öte yandan uzmanlar, Meksika sınırındaki çocuklar ile denizaşırı ülkelerden gelen mültecilerin farklı sistemlere tabi olduğunu, bu nedenle de iki alanın birbirini etkilemeyeceğini kaydetmişti.

BIDEN, EN AZ MÜLTECİ KABUL EDEN ABD BAŞKANI

Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), 11 Nisan’da yayımladığı raporda Joe Biden’ın, Trump yönetiminden kalan 15 bin kişi sınırını yürürlükten kaldırmadığı için ülkenin yakın tarihinde en az mülteci kabul eden başkanı olabileceğini açıklamıştı.

ABD’nin 2021 mali yılı içinde şu ana kadar sadece 2 bin 50 mülteciyi kabul ettiği bildirilen raporda, böyle sürmesi durumunda yıl sonuna kadar kabul edilen mülteci sayısının ancak 4 bin 510’a ulaşabileceği kaydedilmişti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Hande Karacasu Serbest Bırakıldı

Göçmen sorununa değinen ‘Sessiz İstila’ videosunu yayınlayan spiker Hande Karacasu, gözaltına alınmasının ardından serbest bırakıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.